Notowania

wiadomości
09.06.2011 17:31

Gimnazja-uczniowie-badania

Ryzykowne zachowania i agresja wśród gimnazjalistów- to największe wyzwania stojące przed rodzicami, nauczycielami i wychowawców. Zespół Pracowni "Pro-M" Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie we współpracy z Biurem Edukacji miasta stołecznego Warszawy przeprowadził badania mające na celu odkrycie czynników chroniących młodzież.

Podziel się
Dodaj komentarz

Krzysztof Ostaszewski poinformował, że według badań, najważniejszym czynnikiem chroniącym młodzież gimnazjalną są zachowania rodziców. Chodzi o taki rodzaj wsparcia, który polega na stałym kontakcie z dzieckiem. "Taki rodzaj wsparcia my nazywamy monitorowaniem zachowań dzieci w wieku gimnazjalnym w czasie, gdy przebywają one poza domem. Czyli rodzic wie, gdzie dziecko przebywa, z kim przebywa, może skontaktować się łatwo z dzieckiem a w sytuacji zagrożenia sprawdzić co się z nim dzieje"- podkreślił.
Z badań wynika też, że niejednokrotnie rodzice mają swoje problemy i nie są w stanie być autorytetem dla dzieci - zaznaczył Krzysztof Ostaszewski. Szczególne trudności mają tutaj rodziny niepełne, zwykle matki samotnie wychowujące dzieci.
Według badań, negatywny wpływ na zachowania gimnazjalistów mają konflikty w rodzinie, picie alkoholu i przemoc w rodzinie. Jedna trzecia uczniów żyje w domach, gdzie często dochodzi do kłótni, a jedna szósta spotyka się z przemocą fizyczną i konfliktami spowodowanymi piciem alkoholu.
Badania objęły 3000 uczniów stołecznych gimnazjów oraz niepełna 100 wychowanków warszawskich ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz