Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gimnazjum nr 23 na warszawskiej Pradze otrzymało imię Ireny Sendlerowej

0
Podziel się:

, która w czasie likwidacji warszawskiego getta uratowała 2 i pół tysiąca żydowskich dzieci.

Irena Sendlerowa zmarła dzisiaj rano w Warszawie w wieku 98 lat.

Elżbieta Ficowska, ocalona przez Sendlerową uważa, że ten zbieg zdarzeń ma wymiar optymistyczny, bo najważniejsze jest, by pamięć o Irenie Sendler przetrwała. Elżbieta Ficowska traktuje Irenę Sendler jak swoją trzecią matkę, obok pierwszej, żydowskiej, która ją urodziła i drugiej polskiej, która ją wychowała i współpracując z Ireną Sendler także ratowała inne dzieci. Ficowska podkreśla, że Irena Sendler całe życie pamiętała o dzieciach, które ocaliła, była też kobietą o silnej osobowości. Jej samej dodawała otuchy, gdy po śmierci męża przechodziła ciężkie chwile. "Trzeba się cieszyć, że była i tak długo można było z nią obcowa,ć ale tęsknota pozostaje" - mówiła Elżbieta Ficowska dziennikarzom.

Gołda Tencer, dyrektor Fundacji Shalom, która ufundowała gimnazjum nr 23 sztandar powiedziała, że zawsze uważała Irenę Sendlerową za symbol żydowskiej matki i za wyjątkowego człowieka

Piotr Kadlcik - przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce i Gminy Żydowskiej w Warszawie- także zwraca uwagę na niezwykłość sytuacji: śmierć Ireny Sendler nastąpiła niemal tuż przed uroczystością nadania szkole jej imienia. Piotr Kadlcik uważa, że dzieciom trzeba powiedzieć, że ich patronka ratowała od śmierci takich jak oni. I aby zrozumieli trzeba im pokazać zdjęcia i filmy. "Myślę, że decyzji, którą podjęli Niemcy, że mordują wszystkich, także dzieci, także małe dzieci w wózkach nikt kto ma dzieci nie jest w stanie zrozumieć" - dodał Kadlcik.

Jego zdaniem, Irena Sendler była jednym z 36 Sprawiedliwych, tak zwanych "Lamedwawników", na których- według Żydów- opiera się świat. Dzięki patrzeniu na ich uczynki Bóg znosi to co robią inni.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu Anna Drabik pamięta, że Irena Sendler była osobą niezwykle skromną i chętnie podnoszącą zasługi innych ludzi. Podkreśla szczególne takie zalety Ireny Sendler: inteligencję, zdolnośći ogranizacyjne i optymizm. Jej zdaniem, od Ireny Sendlerowej można się uczyć tolerancji, odpowiedzialności, życzliwości dla ludzi.

Minister z Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka poinformowała, że rozpoczynający dzisiaj wizytę w Izraelu Lech Kaczyński przekaże wiadomość o śmierci Ireny Sendler prezydentowi Szymonowi Peresowi. Szymon Peres, laureat Pokojowej Nagrody Nobla poparł wniosek o przyznanie Irenie Sendler tego wyróżnienia.

Wczasie likwidacji warszawskiego getta Irena Sendlerowa uratowała 2500 żydowskich dzieci. Została aresztowana przez gestapo i była torturowana na Pawiaku. Uniknęła rozstrzelania dzięki wpłaconemu przez "Żegotę" okupowi.

Lekarka została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą imienia Jana Karskiego "Za Odwagę i Serce". Jej kandydaturę do tej nagrody zgłosiła Światowa Federacja Dzieci Żydowskich Ocalonych z Holocaustu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)