Notowania

wiadomości
31.05.2011 10:57

GIS - kontrole warzyw - próbki

Główny Inspektor Sanitarny nakazał wzmożone kontrole dużych targowisk, hurtowni i magazynów z warzywami i owocami oraz stołówek, zakładów żywienia i obozów, gdzie w tej chwili odbywają się tak zwane "zielone szkoły".

Podziel się
Dodaj komentarz

Działania te - jak powiedział IAR rzecznik GIS Jan Bondar - mają związek z epidemią niebezpiecznych zachorowań wywołanych przez bakterię coli w Niemczech.
Polska inspekcja sanitarna szczególną uwagę zwraca na stan higieny w miejscach, gdzie przechowuje się oraz sprzedaje warzywa i owoce. Najwięcej kontroli oczywiście odbywa się w województwach przygranicznych. Tu też inspektorzy zwracają uwagę na żywność importowaną, choć - jak przyznał Bondar - w Polsce trwa szczyt na warzywa i najwięcej mamy na rynku produktów rodzimych, do których nie było nigdy żadnych zastrzeżeń.
Bondar dodał również, że przy okazji kontroli inspektorzy prowadzą szeroką akcję edukacyjną. Przypominają, że najprostszym i najlepszym sposobem ustrzeżenia się przed bakteriami coli jest dokładne mycie warzyw i owoców, które kupiliśmy na bazarze czy w sklepie. rzecznik GIS przyznał, że ooczywiscie 100-procentową pewność pozbycia się bakterii daje tylko obróbka termiczna, ale nie ma powodu, żebyśmy rezygnowali z najlepszego źródła witamin, jakim są świerze warzywa i owoce. "Wystarczy tylko pamietać o higienie" - podkreślił Bondar.
Rzecznik GIS pytany o to, czy do czasu wygaśnięcia epidemii u naszych zachodnich sąsiadów, wstrzymać się z podróżami do Niemiec powiedział, że jego zdaniem nie ma takiej potrzeby. Jan Bondar powiedział, że jeśli tam wyjeżdżamy z większą grupą na przykład z dziećmi, to należy szczególną uwagę zwracać na higienę - częste mycie rąk i wystrzeganie się jedzenia przypadkowych warzyw i owoców.
Niemieckie służby sanitarne nadal nie zlokalizowały źródła bakterii, które są odpowiedzialne za kolejne zachorowania. Zatrucia przypominają trochę typową dla trzeciego świata czerwonkę.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz