Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gospodarka - gaz - rozmowy

0
Podziel się

Biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki poinformowało, że rozmowy w sprawie umowy gazowej, które dziś odbyły się w Moskwie, będą kontynuowane w przyszłym tygodniu.

bEgqGWJN

"Klimat rozmów był sprzyjający. Strony w znaczący sposób zbliżyły swoje stanowiska. Strony ustaliły również, że rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu" - podano w komunikacie.
W Moskwie odbyło się trójstronne spotkanie przedstawicieli KE oraz polskiego i rosyjskiego rządu ws. porozumienia dot. dostaw gazu ziemnego do Polski.
Bruksela ma wątpliwości czy wynegocjowana przez Warszawę i Moskwę umowa jest zgodna z prawem Wspólnoty. Aneks do umowy gazowej zakłada zwiększenie dostaw błękitnego paliwa dla odbiorców w Polsce do 10,3 miliardów metrów sześciennych rocznie i wydłuża obowiązywanie umowy do 2037 roku.
Zdaniem premiera Donalda Tuska - kształt umowy odpowiada naszym oczekiwaniom i jest korzystny dla Polski. Ambasador Rosji w Polce Aleksander Aleksiejew zapewniał wcześniej , że jego kraj chce aby umowa została podpisana jak najszybciej i nie była kwestionowana przez Komisję Europejską. Bruksela ma jednak wątpliwości. Komisja Europejska chce aby zgodnie z nową zasadą obowiązującą we Wspólnocie - gazociągiem tranzytowym zarządzał niezależny operator a nie tak jak to się dzieje obecnie - rosyjski monopolista Gazprom. Natomiast zasada TPA gwarantująca równy dostęp wszystkich użytkowników rynku energetycznego do sieci przesyłowych nie podoba się Rosjanom. Przyjmując ją Moskwa traciłaby kontrolę nad gazociągiem Jamał - Europa.

bEgqGWKq
gospodarka
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)