Notowania

wiadomości
24.04.2013 17:01

Gospodarka - przedsiębiorcy - ułatwienia - bariery

Podziel się
Dodaj komentarz

45 zmian w 27 ustawach. Ministerstwo gospodarki przedstawiło dziś szczegóły ułatwień dla przedsiębiorców. Wczoraj pakiet zmian przyjęła Rada Ministrów. Ułatwienia dotyczą między innymi przedsiębiorców działających w polskich portach morskich. Nowe rozwiązania zmniejszają uciążliwość procedur kontrolnych i wydłużają termin rozliczenia podatku VAT. Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński tłumaczy, że zmiany przyczynią się do ożywienia całej branży. Jego zdaniem ułatwienia spowodują, że polskie porty morskie będą bardziej konkurencyjne wobec innych. Celem zmian jest to, żeby terminale kontenerowe stały się konkurencyjne pod względem rozliczania podatku VAT, czy funkcjonowania administracji celnej.
Nowe rozwiązania spowodują także, że pracownicy firm, których właściciele fundują dowóz do pracy nie musieliby płacić z tego tytułu podatku dochodowego. Podsekretarz stanu w ministerstwie Mariusz Haładyj wymienia też zmiany dotyczące zaświadczeń lekarskich o zdolności do pracy. Pracownik, który będzie miał aktualne zaświadczenie o zdolności do pracy, nie będzie musiał wykonywać serii badań lekarskich. Dzięki temu pracodawca poniesie mniejsze koszty.
W proponowanych przez resort rozwiązaniach znajdują się także zmiany ograniczające obowiązki statystyczne dla przedsiębiorców oraz wyłączenie z podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej dla osób niezamożnych.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz