Notowania

wiadomości
14.01.2012 13:22

Grecja-problemy-finansowe

Grecja, stojąca na skraju bankructwa, czeka na uruchomienie kolejnej transzy pożyczki, ale dostanie ją dopiero wtedy, gdy spełnione zostaną dwa warunki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pieniądze są uzależnione od tempa przeprowadzanych reform, co w przyszłym tygodniu mają ocenić eksperci Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. A te rozmowy są z kolei uzależnione od negocjacji w sprawie redukcji części greckiego długu, które na razie utknęły w martwym punkcie.
O umorzeniu części greckiego długu zdecydowali unijni przywódcy jesienią ubiegłego roku po wstępnych uzgodnieniach z sektorem prywatnym. Zgodził się on ponieść połowę strat, by grecki dług został zredukowany o 100 miliardów euro z obecnych 350 miliardów euro. Ostateczne ustalenia miały zapaść do końca roku, ale wiele spraw wciąż pozostaje nierozwiązanych. Bez tej decyzji i, co się z tym wiąże, bez dobrego programu naprawczego, niemożliwe jest uruchomienie kolejnej transzy pożyczki - mówią eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Komisja Europejska jest podobnego zdania. "Musimy mieć jasność, co do udziału sektora prywatnego w redukowaniu części greckiego długu. Czas ucieka, ale wciąż mamy nadzieję na szybkie porozumienie" - powiedział rzecznik Komisji Amadeu Tardio. O tym, że czasu jest coraz mniej, alarmują od kilku dni przedstawiciele greckiego rządu. Właśnie mija termin przyznania kolejnej transzy pożyczki, której Ateny bardzo potrzebują.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz