Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecja - strefa euro - spekulacje o wyjsciu

0
Podziel się

Grecja - strefa euro - spekulacje o wyjściu

bEgqZBnp

Ewentualne wyjście Grecji ze strefy euro byłoby gigantycznym przedsięwzięciem technicznym, które spowodowałoby zawirowania na rynkach finansowych - uważają ekonomiści. Eksperci dodają, że trudno byłoby wskazać, w jaki sposób ten proces miałby przebiegać.
Spekulacje o wyjściu Grecji ze strefy euro pojawiają się od pewnego czasu w związku z kolejnymi trudnościami finansowymi tego kraju. Ateny rok temu otrzymały z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych państw strefy euro pomoc w wysokości 110 miliardów euro i pojawiły się informacje, że teraz mają problem ze spłatą długu. W związku z tym coraz częściej są kreślone kolejne plany pomocowe - od udzielenia kolejnych pożyczek, aż po opuszczenie przez Grecję strefy euro. O takich możliwościach pisała sporo prasa europejska - niemiecki Der Spiegel podał, że grecki rząd sonduje rezygnację z euro. W podobnym tonie pisali dziennikarze francuskiego dziennika Le Figaro.
Gdyby pogłoski o planowanym wyjściu Grecji ze strefy euro okazały się prawdziwe, informacja byłaby wstrząsem dla rynków finansowych - uważa główna ekonomistka banku BPH Maja Goettig. Jej zdaniem doszłoby do ucieczki inwestorów z Grecji, a sami Grecy masowo wypłacaliby pieniądze z banków.
Ekonomista domu maklerskiego TMS Brokers Krzysztof Wołowicz podkreśla, że rezygnacja z euro byłaby też sporym wyzwaniem dla prawników. Jak mówi - traktat Lizboński milczy na temat wychodzenia ze strefy euro, więc Grecja musiałaby wyjść na pewien czas z Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie jest możliwe teoretycznie, ale w praktyce byłoby bardzo skomplikowane i prawnicy różnie oceniają taką możliwość - dodaje.
Natomiast ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski przypomina, że zamiana euro na inną walutę byłaby skomplikowana technicznie i wymagałaby długich przygotowań. Ekspert podkreśla, że żadne państw strefy euro nie posiada odpowiednich zapasów banknotów i monet nowej waluty, a ich przygotowanie zajęłoby wiele miesięcy.
Eksperci podkreślają, że wyjście Grecji ze strefy euro byłoby bardzo kosztowne i sprawiłoby sporo kłopotów innym państwom, w których płaci się wspólną europejską walutą. Sporo straciłyby też pozostałe państwa Unii Europejskiej, takie jak Polska, a proces rozszerzania strefy euro mógłby zostać zahamowany na kilka lat.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEgqZBnS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)