Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS spis powszechny - sytuacja

0
Podziel się:

Rozpoczęło się wielkie spisywanie Polaków - trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.

Do 15:30 z możliwości internetowego samospisania się skorzystało 86 tysięcy osób - powiedział rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego Artur Satora. Dodał, że wśród nich 14 tysięcy wypełniło przedłużony formularz.
Pierwsze formularze zaczęły wpływać zaraz od północy, do 8:00 rano formularze spisowe wypełniło blisko 30 tysięcy osób. Artur Satora podkreślił, że spis przebiega bez problemów.
Od dziś do 16 czerwca możemy spisywać się przez internet. Od 8 kwietnia natomiast przy spisie będą pracowali rachmistrzowie i ankieterzy. Ci pierwsi mogą się zjawić u nas osobiście, ci drudzy - przeprowadzić badanie telefonicznie.
Wszystkie dane ze spisu będą objęte tajemnicą - zapewnia dyrektor Centralnego Biura Spisowego GUS Janusz Dygaszewicz. Informacje gromadzone w trakcie samopisu internetowego, wywiadu telefonicznego czy wywiadu w terenie są szyfrowane już w trakcie wczytywania do formularzy elektronicznych, a ich przetwarzaniem zajmą się wyłącznie upoważnione i odpowiednio przeszkolone osoby. Wszystkie dane podlegają prawnej ochronie i są objęte absolutną tajemnicą statystyczną.
W trakcie prac związanych ze spisem rachmistrz spisowy zobowiązany jest nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem. Dodatkowo identyfikator opatrzony będzie pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu statystycznego, który go wydał.
Główny Urząd Statystyczny uruchamia dziś specjalne infolinie, które będą działały od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20, a w weekendy 8-18: pierwszy to numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych - 800 800 800; drugi to numer dla połączeń przychodzących z telefonów komórkowych płatny zgodnie z cennikiem operatora - 22 44 44 777.
Ostatni spis powszechny w Polsce odbył się w 2002 roku, czyli jeszcze przed wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej.
Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe.
W internecie możemy "spisać się" na stronie www.spis.gov.pl.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)