Notowania

wiadomości
17.07.2012 14:52

GUS wynagrodzenia i zatrudnienia

W czerwcu osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach zarabiały więcej niż w maju i więcej niż przed rokiem w tym samym czasie. Podwyżki zjadła jednak inflacja

Podziel się
Dodaj komentarz

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w czerwcu przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach wyniosło 3 tysiące 754 złote i 48 groszy - to o 3,8 procent więcej niż w maju i 4,3 procent więcej niż w czerwcu 2011 roku. Inflacja roczna w ubiegłym miesiącu wyniosła 4,3 procent.
Z danych Urzędu wynika poza tym, że w czerwcu w przedsiębiorstwach zatrudnionych było ponad 5 i pół miliona osób, czyli tyle samo ile w maju i o 0,1 procent więcej niż w poprzednim roku w tym samym czasie .
W opinii analityków banku Pekao SA dane o wynagrodzeniach bez wypłat z zysku jednoznacznie wskazują, że do czerwcowego wzrostu ogólnej dynamiki płac przyczyniła się głównie wypłata premii związana z wysokimi wynikami finansowymi polskich przedsiębiorstw zanotowanymi w zeszłym roku, wskutek czego obserwowany wzrost dynamiki płac będzie jedynie tymczasowy.
Dodają, że z punktu widzenia polityki pieniężnej dzisiejsze dane potwierdzają pogarszającą się sytuację na krajowym rynku pracy i brak istotnej presji płacowej i tym samym wspierają oczekiwany przez nich scenariusz stabilizacji stóp procentowych przez RPP w tym roku mimo cały czas podwyższonej inflacji.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz