Notowania

wiadomości
30.10.2011 17:01

Haga - Trybunał - Saif - dowody

Prokuratorzy Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze mają "znaczące dowody" przeciwko poszukiwanemu listem gończym synowi byłego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego. Poinformował o tym w Pekinie główny prokurator Trybunału. Saif al-Islam Kadafi został oskarżony przez Trybunał o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości.

Podziel się
Dodaj komentarz

Luis Moreno-Ocampo podkreślił, że prokuratura ma świadków, którzy zeznają, że Saif al-Islam był zaangażowany w przygotowanie ataków na ludność cywilną podczas wojny w Libii. "A przede wszystkim udowodnimy zatrudnianie przez niego najemników oraz inne finansowe transakcje podejrzanego" - powiedział prokurator.
Saif al-Islam był typowany na następcę swojego ojca, który zginął 10 dni temu. Saifowi udało się zbiec i obecnie przebywa prawdopodobnie na pustyni, chroniony przez płatnych najemników. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że próbuje zorganizować samolot, którym mógłby opuścić Libię, gdyż boi się wpaść w ręce nowego rządu w Trypolisie. Wcześniej prokurator przyznał, że prowadzi nieformalne rozmowy, które mają doprowadzić do dobrowalnego oddania się Libijczyka w ręce Trybunału.
Moreno-Okampo, który przebywa z wizytą w Chinach, przypomniał sobie, że przed laty osobiście spotkał Saifa al-Islama, kiedy ten poparł zabiegi Trybunału, mające doprowadzić do aresztowania byłego prezydenta Sudanu Omara Hassana al-Bashira za zbrodnie ludobójstwa.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz