Notowania

pomoc
12.01.2011 18:09

Haiti - pomoc - rok po trzesieniu ziemi

Haiti - pomoc - rok po trzęsieniu ziemi

Podziel się
Dodaj komentarz

Mija rok od tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti. W wyniku kataklizmu życie straciło ponad 230 tysięcy osób. Kilkaset tysięcy Haitańczyków nadal żyje w obozowiskach. Organizacje charytatywne z całego świata w bardzo trudnych warunkach starały się udzielać pomocy poszkodowanym i udzielają jej nadal.
W akcji pomocy uczestniczyły także Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna. Rzeczniczka Caritas Olga Kołtuniak powiedziała, że na konta pomocowe na rzecz Haiti Polacy wpłacili 13 milionów złotych. W pierwszych dniach po katastrofie Caritas wspólnie z Kancelarią Prezydenta przesłały transport darów. Wśrod nich były leki, namioty oraz żywność i woda, bo tego najbardziej wtedy brakowało. Obecnie Caritas uczestniczy w projektach odbudowy ośrodków edukacyjnych prowadzonych przez haitańskie siostry salezjanki.
Polska Akcja Humanitarna pomagała za pośrednictwem międzynarodowej organizacji Oxfam. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska powiedziała, że chodzilo to, aby pomoc była jak najskuteczniejsza, Za pośrednictwem Oxfamu sfinansowano zestawy higieiniczne dla Haitańczyków, Potem, już samodzielnie, zbudowano także centra edukacyjno-opiekuńcze dla dzieci, aby były pod opieką, kiedy rodzice są zajęci zorganizowaniem żywności i rzeczy niezbędnych do codziennego życia.
Polska Akcja Humanitarna prowadzi też projekty długofalowe, które mają przynajmniej części ludzi pomóc wrócić do normalnego życia. PAH odbudowała budynek i wyposażenie pracowni protez, która teraz jest bardzo potrzebna i już działa. Akcja buduje też domy i toalety dla 400 rodzin zamieszkałych niedaleko Port au Prince, stolicy Haiti.
Sytuacja mieszkańców Haiti nadal jest bardzo trudna, bo po trzęsieniu ziemi doszło na wyspie do kolejnych kataklizmów - powodzi i tajfunu, nadal jest zagrożenie epidamią cholery.

Tagi: pomoc, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz