Notowania

hamas
17.04.2009 17:45

Hamas: Nigdy nie uznamy istnienia Izraela

Radykalna palestynńska organizacja Hamas zapowiedziała, że nigdy nie uzna istnienia Izraela. Liderzy organizacji wypowiedzieli w związku z wizytą na Bliskim Wschodzie amerykańskiego wysłannika Georga Mitchella. Premier Izraela Benjamin Netanjahu postawił wczoraj warunek, że Izrael rozpocznie rozmowy na temat powstania palestyńskiego państwa, jeśli Palestyńczycy uznają Izrael za państwo żydowskie. 

Podziel się
Dodaj komentarz

Liderzy Hamasu ujawnili się po raz pierwszy od zakończenia izraeskiej ofensywy w Strefie Gazy. Mahmud Zahar powiedział podczas modlitwy w meczecie, która była transmitowana w radiu, że Hamas nie może i nigdy nie uzna istnienia wroga w żadnej postaci. Słowa Zahara potwierdził premier z ramienia tej organizacji Ismail Hanije.

Liderzy Hamasu skomentowali w ten spoób żądania izraelskich władz. Premier Benjamin Netanjahu w rozmowie z amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód Georgem Mitchellem powiedził, że Izrael będzie rozmawiał o palestyńskim państwie, jeśli Palestyńczycy jako pierwsi uznają Izrael za państwo żydowskie. Z kolei prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahumd Abbas zażądał, aby Tel Aviv zrobił pierwszy krok i zgodzil się na palestyńskie państwo. Sytuacja wydaje się więc patowa. Sprawę komplikuje fakt, że Hamas i Fatah, pomimo prowadzonych od dwóch miesięcy negocjacji w Egipcie, nadal nie doszli do poroumienia w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej.

George Mitchell poinformował obie strony, że Stany Zjednoczone chcą, aby Palestyńczycy mieli swoje państwo. Arabska inicjatywa pokojowa, która zakłada uznanie Izraela przez kraje arabskie w zamian za wycofanie się z terenów okupowanych powinna być częścią rozmów pokojowych.

Tagi: hamas, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz