Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
23.08.2008 08:28

Harcerze poszukują polskich cmentarzy wojennych na Wołyniu

Kilkaset odbudowanych grobów legionistów Józefa Piłsudskiego, kilka odnalezionych polskich wojennych cmentarzy - to efekt 10. lat pracy polskich i ukraińskich harcerzy na Wołyniu. Właśnie dziś mija dekada odkąd harcerze przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odnajdują i opiekują się mogiłami legionistów, którzy polegli w 1916 roku na Wołyniu walcząc z sowietami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Andrzej Przewoźnik sekretarz Rady podkreśla, że po zakończeniu II wojny mogiły polskich żołnierzy popadły w ruinę. Były niszczone z premedytacją w czasach Związku Radzieckiego, na większości z nich rośnie las a krzyże i nagrobki zostały porozbijane.

Poszukiwania polskich cmentarzy są bardzo trudne, informacje o ich położeniu pochodzą z przedwojennych źródeł i relacji mieszkańców tamtych terenów. Mimo to cały czas trwają prace poszukiwawcze miejsc spoczynku legionistów.

Harcmistrz Jarosław Górecki - organizator wszystkich obozów na Wołyniu podkreśla, że największym wyzwaniem dla harcerzy jest zakończenie remontu największego i bardzo zniszczonego polskiego cmentarza w Kowlu, na którym znajduje się ponad 180 mogił.

Harcerze od 4 lat odnawiają groby, stawiają krzyże, opiekują się również wszelkimi miejscami pamięci, które pokazują szlak bojowy polskich legionistów.

Zdaniem Andrzeja Przewoźnika, praca harcerzy jest nieoceniona dla podtrzymywania pamięci o historii kresów, ma także wymiar edukacyjny.

W akcji sprzątania cmentarzy legionowych na Wołyniu , biorą udział między innymi harcerze hufca Zgierz, oraz junacy OHP z Lublina i Radzynia Podlaskiego.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz