Notowania

wiadomości
31.03.2013 13:52

Historia wyścigu Oxford - Cambridge

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziś na Tamizie odbędzie się tradycyjny, wielkanocny wyścig osad wioślarskich dwóch najstarszych brytyjskich uniwersytetów. Wyścig ósemek ze sternikiem z Oxfordu i Cambridge rozegrany zostanie po raz 159.
Pierwszy wyścig wioślarzy z obu uniwersytetów odbył się w czerwcu 1829 roku w Henley nad Tamizą, powyżej Londynu. Potem wyścigi odbywały się od przypadku do przypadku, ale od 1856 roku już rokrocznie - z przewami na obie wojny światowe. Długość ustalonej wówczas trasy to 6800 metrów, średnio 600 uderzeń wioseł. Rekord - 16 minut i 19 sekund - należy do Cambridge. Ma on również więcej zwycięstw na swoim koncie - 81, a Oxford 76. Raz, w 1877 roku, doszło do remisu.
W historii wyścigu 6-krotnie jedna z łodzi poszła na dno, raz zdyskwalifikowano Cambridge za faul, a w 1955 roku doszło do strajku osady z Oxfordu i Cambridge wygrał walkowerem. Bardzo dramatyczny był zeszłoroczny wyścig. Łódź z Cambridge musiała się zatrzymać, bo przez rzekę płynął mężczyzna. Pływak został wyłowiony z wody i aresztowany. Wyścig wznowiono po pół godzinie, ale zaraz doszło do skrzyżowania wioseł obu osad i utraty jednego przez Oxford, co naturalnie zaowocowało zwycięstwem Cambridge. Potem, już na mecie, zasłabł z wyczerpania dziobowy wioślarz Oxfordu. Według ekspertów, w tym roku starszy z uniwersytetów ma duże szanse na rewanż.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz