Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Holandia-armia-oszczędności
Holenderska armia będzie musiała sobie poradzić bez czołgów, helikopterów, myśliwców F16. Holenderskie Ministerstwo Obrony rozpoczęło dzisiaj wycofywanie sprzętu wojskowego z armii. To pierwszy etap redukcji holenderskiego wojska. W ten sposób rząd w Hadze chce w ciągu najbliższych czterech lat zaoszczędzic w sektorze obrony miliard euro.
Czytaj więcej w Money.pl
Macierewicz chce dużej armii. Eksperci ostrzegają: zabraknie pieniędzy na jej uzbrojenie
Szef MON zapowiada, że w przyszłym roku będziemy mieli już 150 tys. żołnierzy, czyli o połowę więcej niż teraz. Problem jednak w tym, że w ocenie ekspertów planowany wzrost budżetu na obronność, nie wystarczy na kontynuowanie programu modernizacji. - Jeżeli tak znacząco wzrośnie stan osobowy, to zwiększone wydatki zostaną po prostu przejedzone - mówi money.pl Mariusz Cielma, ekspert wojskowy.
Amerykańska armia się zbroi. Do gry wchodzi nowy rodzaj broni
14,3 mld dol. - tyle średnio wynosi roczny rachunek amerykańskiej armii za ropę dostarczaną przez spółki paliwowe Exxon Mobil, BP i Shell.
Morawiecki: musimy budować oszczędności, a z nich inwestycje
- Konstruując Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju bierzemy pod uwagę wszystkie elementy gospodarki i staramy się je tak harmonizować, żeby rozwój był zrównoważony od strony makrogospodarczej, społecznej i mikroekonomicznej - mówił wicepremier.
Dwódca sił zbrojnych Holandii uczestniczył w likwidacji 14 z 19 śmigłowców w bazie sił powietrznych Gilze-Rijen. "To smutny dzień dla armii. To pierwszy dzień, kiedy fizycznie widać, co oznaczają oszczędności w obronie" - mówi generał Peter van Uhm. W wyniku radykalnej reorganizacji z holenderskiej armii znikną między innymi wszystkie czołgi i samochody opancerzone. Lotnictwo musi rozwiązać jedną z eskadr myśliwców F-16, co oznacza wycofanie z służby 19 maszyn. Na sprzedaż lub na złom trafią też cztery z dziesięciu trałowców. Pracę straci tysiące osób, tysiące innych zostanie przesuniętych na inne stanowiska.
IAR