Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

I.B.Singer-20 rocznica śmierci

0
Podziel się:

Dziś mija 20 rocznica śmierci Issaca Bashevisa Singera, jedynego żydowskiego pisarza uhonorowanego literacką nagrodą Nobla. Issac Bashevis Singer urodził się w Polsce: w Leoncinie pod Warszawą. W 1935 roku, mając 33 lata wyemigrował do Ameryki i tam zmarł w 1991 roku w Miami.

Agata Tuszyńska, autorka - wznawianej wielkokrotnie - biografii pisarza "Singer. Pejzaże pamięci" mówi w rozmowie z IAR, że dla niej Issac Bashevis Singer był najważniejszym przewodnikiem po świecie polskich Żydów. "Zdążył opuścić Polskę przez Zagładą, a jednak całe życie, będąc już w Ameryce: w Nowym Jorku i Miami, żył w realiach polskich, losy jego bohaterów toczą się na Wisłą (...)" - mówi Agata Tuszynska.
Wspomina także, że zbierając materiały do biografii Issaca Bashevisa Singera, "przeszła" z pisarzem drogę przywracania żydowskiego świata Polsce, która dziś żyje bez Żydów". "Nie ma żydowskich miasteczek, nie ma żydowskich krawców i zegarmistrzów, nie ma też ulicy Krochmalnej jako serca żydowskiej przedwojennej dzielnicy Warszawy" - mówi Agata Tuszyńska dodając, że jeśli ktoś chce przywołać ten świat - książki Issaca Bashevisa Singera temu służą. Pisarka wymienia tu "Sztukmistrza z Lublina" (1960 r.), "Dwór" (1967), "Spuściznę" (1969) czy "Szoszę" (1977).
Agata Tuszyńska dodaje, że książki Singera tak doskonale pokazują przedwojenny "żydowski świat" w Polsce, że dziś można się z nimi udać do opisywanych przez niego miejsc i przywołać rzeczywistość, której już nie ma.
Zwraca także uwagę, że książki Singera nie mówią o łatwych miłościach, ale o trudnych namiętnościach., ponieważ - jak powtarzał sam pisarz - czytelnicy nie chcą czytać o szczęściu; wolą czytać o tragedii. "Może dlatego, że jest to ciekawsze literacko, a może dlatego, że łatwiej jest im się z opisywaną historią utożsamić" -
mówi Agata Tuszyńska.
Zwraca również uwagę, że Singer stosunkowo późno został uhonorowany literacką nagrodą Nobla i - jak podkreśla - dostał ją głównie za to, że pisał w "bezdomnym języku jidysz: języku, który tak naprawdę nie ma ojczyzny i który po Zagładzie w Europie nie ma tej ojczyzny jeszcze bardziej".
Dodaje też, że Singer uważał język żydowski za taki, który " zawierał wszystkie witaminy potrzebne językowi, który tworzy literaturę".

Isaac Bashevis Singer urodził się 21 listopada 1902 w Leoncinie, zmarł 24 lipca 1991 w Miami Beach na Florydzie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)