Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inauguracja Obamy - polityczne święto w USA
USA - Barack Obama - inauguracja


Polityczne święto w Stanach Zjednoczonych. W stolicy tego kraju Waszyngtonie odbęda się imprezy towarzyszące zaprzysiężeniu Baracka Obamy na drugą kadencję.
Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowe darowizny na inaugurację Trumpa
Donald Trump odwołał odwilż Obamy w kontaktach z Kubą. Uważa, że USA poczyniły zbyt wiele ustępstw
Podczas wystąpienia w Miami na Florydzie, Trump nazwał porozumienie z Kubą niefortunnym i dodał, że "czas tej umowy już się skończył".
Inauguracja prezydentury Trumpa pochłonie 200 mln dolarów. Najwięcej zabezpieczenie uroczystości
Największą pozycją w wydatkach związanych z inauguracją będzie jej zabezpieczenie. Prace nad tym trwają od ponad roku. Biorą w nich udział organy ścigania, wywiad, kilkanaście lokalnych i federalnych agencji, w tym Secret Service, FBI i Gwardia Narodowa.
Trzydniowe obchody inauguracji drugiej kadencji Baracka Obamy rozpocznie tak zwany "Dzień służby". Dziś Amerykanie wezmą udział w czynach społecznych w swoich miejscowościach. Jutro, podczas prywatnej ceremonii w Białym Domu, Obama złoży oficjalną przysięgę bowiem konstytucja USA wymaga by zaprzysiężenie prezydenta odbyło się do południa 20 stycznia.
Główne uroczystości zaplanowano na poniedziałek.
Wtedy to Barack Obama złoży ceremonialną przysięgę na stopniach Kapitolu i przejdzie Aleją Pensylwania z siedziby Kongresu do Białego Domu, otwierając uroczystą paradę. Tego dnia w Waszyngtonie odbędą się także bale inauguracyjne.
4 lata temu, w pierwszej inauguracji prezydentury Baracka Obamy wzięło udział około 1,8 miliona osób. Tym razem organizatorzy spodziewają się od 600 do 800 tysięcy Amerykanów.


IAR

IAR