Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Indie i Japonia wspólnie przeciw piratom

0
Podziel się

W myśl porozumienia kraje będą wspólnie zwalczać piractwo na Oceanie Indyjskim.

Indie i Japonia wspólnie przeciw piratom
(PAP/EPA)
bEhqWhkR

Indie i Japonia podpisują porozumienie o współpracy obronnej. W myśl dokumentu oba kraje będą wspólnie zwalczać piractwo na wodach Oceanu Indyjskiego.

Porozumienie w sferze obronności otwiera możliwości wspólnych działań obu krajów na Oceanie Indyjskim w celu ochrony szlaków wodnych na tym akwenie.

Drogi wodne przebiegające przez Ocean Indyjski mają istotne znaczenie dla rozwijających się dynamicznie gospodarek regionu azjatyckiego. Impulsem do podpisania indyjsko-japońskiego porozumienia było rosnące zagrożenie piractwem oraz aktami terrorystycznymi na Oceanie Indyjskim.

bEhqWhkT

Przez Ocean Indyjski prowadzą drogi wodne z Azji południowo-wschodniej i południowej do Zatoki Perskiej oraz do Europy.
Jednocześnie podczas wizyty japońskiego premiera w New Delhi nie dojdzie prawdopodobnie do podpisania porozumienia o współpracy w sferze cywilnego wykorzystania energii jądrowej.

Tokio uzależnia takie porozumienie z New Delhi od podpisania przez Indie umowy o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej. Indie nie chcą podpisać tego traktatu uważając, że dyskryminuje ono państwa nie będące mocarstwami jądrowymi.

Do tej pory Indie podpisały porozumienia o współpracy nuklearnej między innymi z USA, Rosją, Francją, a także kilkoma krajami eksportującymi materiały rozszczepialne.

bEhqWhlu
wiadomości
gospodarka
IAR
KOMENTARZE
(0)