Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN - Katyń - identyfikacja

0
Podziel się:

Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej podjęli próbę zidentyfikowania 12. osób, zamordowanych w 1940 roku przez NKWD w Charkowie. W związku z tym śledczy IPN-u informują najbliższych krewnych - synów i córki zamordowanych w Charkowie jeńców obozu starobielskiego - o możliwości dokonania badań genetycznych w celu identyfikacji ofiar.

Prokurator Piotr Dąbrowski wyjaśnia, że Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie w toku śledztwa, prowadzonego w sprawie Zbrodni Katyńskiej, zabezpieczyła 12 czaszek wydobytych podczas prac ekshumacyjnych, prowadzonych w ramach rosyjskiego śledztwa w 1991 roku w Charkowie. Następnie czaszki przywieziono do Polski, a w 2009 roku zostały przekazane biegłym z Zakładu Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego celem przeprowadzenia badań identyfikacyjnych DNA. Z uzyskanej opinii wynikało, że badania te pozwoliły na wyizolowanie z wszystkich 12 czaszek ich profili genetycznych. Teoretycznie możliwe jest zatem, na podstawie dalszych badań identyfikacyjnych DNA, ustalenie tożsamości ofiar.
Prokurator Dąbrowski tłumaczy, że przeprowadzone do chwili obecnej, na wniosek kilku członków rodzin ofiar Zbrodni Katyńskiej, badania genetyczne nie pozwoliły na ustalenie tożsamości zamordowanych. W wypadku potwierdzenia zgodności genetycznej, szczątki ofiar zostaną wydane do pochówku ich najbliższym sukcesorom prawnym.
Pisemne wnioski w sprawie badań genetycznych należy kierować do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, Plac Krasińskich 2/4/6, 00 - 207 Warszawa, z powołaniem się na sygnaturę śledztwa S 38/04/Zk.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)