Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN - Książka o obozie KL Warschau

0
Podziel się:

Instytut Pamięci Narodowej wydał nową książkę w serii "Monografie". To zbiór archiwalnych zdjęć, historycznych opracowań oraz dokumentów pod tytułem "Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa".

Prezes IPN Janusz Kurtyka powiedział książka zawiera najważniejsze dokumenty z akt śledztwa w sprawie zbrodni ludobójstwa popełnionej w latach 1943-1944 w niemieckim obozie koncentracyjnym w Warszawie. Książkę opisał jako pierwszą kompleksową monografię zapomnianego niemieckiego obozu koncentracyjnego umiejscowionego w Warszawie. W publikacji opisany jest teren, na którym funkcjonował nie tylko obóz koncentracyjny. Po drugiej wojnie światowej byli tam więzieni więźniowie komunizmu.
Jak mówi autor książki Bogusław Kopka, dla warszawiaków książka jest bardzo ważna, bo nawiązuje do ciągle świeżych jeszcze w pamięci miejsc, które można znaleźć na mapie miasta. KL Warschau stanowiło na początku byłe więzienie wojskowe u zbiegu ulic Gęsiej- dziś Anielewicza i Zamenhofa. W najstarszej części obozu obecnie znajduje sie park a w niedługim czasie ma tam powstać Muzeum Historii Żydów Polski.
Jak mówi profesor historii z Polskiej Akademii Nauk - Tomasz Szarota książka ta jest także próbą polemiki z innymi historycznymi ustaleniami, między innymi Marii Trzcińskiej - również autorki kilku pozycji na temat istnienia i funkcjonowania obozu KL Warschau. Trzcińska uważała, że Konzentrationslager Warschau był obozem zagłady przeznaczonym dla Polaków. Autorka podaje także dziesięciokrotnie większą liczbę ofiar, niż Bogusław Kopka- bo aż 200 tysięcy zamordowanych Polaków. Jak powiedział Tomasz Szarota, nie ma żadnych wątpliwości, że w obozie ginęli zarówno Żydzi, jak i Polacy.
Historia obozu KL Warschau nie kończy się jednak wraz z zakończeniem II wojny światowej - przypominał podczas promocji książki pisarz Marek Nowakowski. "Gęsiówka" stała się bowiem w PRL natychmiast więzieniem i obozem pracy. Działało tam NKWD, które wyłapywało AK-owców i ludzi podziemia antykomunistycznego, następnie przetrzymywano tam Niemców. Jak powiedział Marek Nowakowski, "Gęsiówka" zdobyła sobie złą sławę wielkiego więzienia, drugiego po więzieniu mokotowskim.
Współautorem książki "Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa" jest niemiecki historyk Andreas Mix. Podczas prezentacji nowego wydawnictwa IPN podkreślił, że książka jest przykładem bardzo dobrej współpracy między polskimi a niemieckimi naukowcami.
Książka jest dostępna, między innymi w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w siedzibie IPN, a także w księgarni internetowej pod adresem: www.ipn.poczytaj.pl. Kosztuje 30 złotych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)