Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN - Książka o Wielkim Głodzie na Ukrainie

0
Podziel się:

IPN wydał obszerną, anglojęzyczną publikację o Wielkim Głodzie na Ukrainie w latach 1932-33.

Książka powstała przy współpracy z ukraińskimi archiwami i Narodową Akademią Nauk Ukrainy. Zawiera wiele dokumentów, wytworzonych także przez służby polskie. Dwieście piećdziesiąt z nich było dotąd szerzej nieznanych - powiedział wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Franciszek Gryciuk, podczas prezentacji tomu.

W publikacji zamieszczono też zdjęcia pokazujące ogrom tragedii, do jakiej doszło na Ukrainie wskutek decyzji politycznych. Decyzje o dostawach obowiązkowych i rekwizycjach żywności zapadły w Moskwie. Miały doprowadzić do zmiany ustroju i budowy nowego, komunistycznego społeczeństwa poprzez, między innymi, kolektywizację wsi. Zdjęcia pochodzą z wydzielonego archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Obecny na spotkaniu ambasador Ukrainy Oleksandr Motsyk podkreślił, że Ukraińcy nigdy nie przyjęli władzy radzieckiej jako swojej, a Wielki Głód był skutkiem oporu wsi przeciwko narzucanej kolektywizacji. "Tę książkę wydano po angielsku po to, by społeczeństwa Europy, ale i całego świata, mogły się dowiedzieć więcej o tragedii, do jakiej doszło w latach trzydziestych na Ukrainie" - powiedział ambasador.

W latach Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło kilka milionów ludzi. Szacunki bardzo się różnią. Najnowsze badania francuskie mówią o 3,5 milionach ofiar. Przy zastosowaniu innych kryteriów ocenia się, że ofiar było 4,5 miliona. Najszersze kryterium pozwala oszacować liczbę zmarłych na 10 milionów zmarłych z głodu. Dla porównania: w czasie II wojny światowej także zostało zabitych 10 milionów Ukraińców.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)