Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN - nowe katalogi

0
Podziel się:

Uruchomienie elektronicznej bazy inwentarzowej oraz wydanie pierwszego "Informatora o zasobie archiwalnym IPN" to dowód na to, że archiwa IPN są otwarte - mówi prezes Instytutu Janusz Kurtyka. W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowano nową bazę inwentarzową oraz kilkusetstronicowy katalog o zasobach archiwalnych Instytutu.

Janusz Kurtyka podkreślił, że zakończenie prac nad tymi dwoma instrumentami ma wielkie znaczenie dla pionu archiwalnego IPN. Zdaniem prezesa Instytutu jest to jakościowa zmiana w udostępnianiu materiałów archiwalnych, a także najważniejsza publikacja i baza danych w historii Instytutu.

Dyrektor Biura Archiwizacji i Udostępniania Dokumentów IPN Zbigniew Nawrocki podkreślił, że elektroniczna baza inwentarzowa będzie niezwykle pomocna dla wszystkich, którzy będą chcieli pracować na archiwaliach IPN-u. Ułatwiony dostęp do informacji o archiwaliach będą mieli badacze, historycy i dziennikarze.

W bazie znalazło się około 2,5 miliona jednostek archiwalnych oraz indeksy 1,5 miliona osób, którzy w jakikolwiek sposób byli w orbicie zainteresowań Służby Bezpieczeństwa PRL. W najbliższych tygodniach do tej bazy zostanie dołożonych ponad półtora miliona dokumentów osobowych oraz około 13 milionów dokumentów dotyczących akt paszportowych. Całość będzie dostępna we wszystkich czytelniach IPN-u.

Jeden z redaktorów "Informatora o zasobie archiwalnym IPN" Jerzy Bednarek podkreśla, że to wydawnictwo prezentuje cały zasób archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej. W archiwach Instytutu Pamięci Narodowej jest około 87 kilometrów akt.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)