Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN - Żołnierze Wyklęci - edukacja

0
Podziel się:

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w Warszawie dla gimnazjalistów i licealistów specjalną prelekcją. Ma ona przybliżyć młodym ludziom mało znaną historię bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Takie spotkania i wykłady są potrzebne szczególnie dla młodego pokolenia uważa doktor Tomasz Łabuszewski, który wygłosił prelekcję.
Jak podkreśla historyk to właśnie uczestnicy zjawiska określanego mianem "Żołnierzy Wyklętych" pokazali, że wbrew niekorzystnej sytuacji politycznej ważne jest, aby dawać świadectwo przywiązania do takich wartości jak miłość do ojczyzny, patriotyzm. To jest szczególnie ważne również w dzisiejszych czasach - wyjaśnia Tomasz Łabuszewski. Historyk dodaje, że może to być bardzo interesujące dla młodzieży, gdyż jest to historia niemalże ich rówieśników. Dzieje "Żołnierzy Wyklętych" uczą postawy nonkonformistycznej - podkreśla doktor Łabuszewski.
Uczniowie, którzy przyszli na wykład do Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia" w Warszawie, podkreślali, że takie spotkania są bardzo potrzebne a zarazem ciekawe. Ich zdaniem wielu młodych ludzi nie zna historii Żołnierzy Wyklętych".
W ramach poznawania najnowszej historii Polski uczniowie obejrzeli także spektakl Teatru Telewizji "Tajny Współpracownik" w reżyserii Krzysztofa Langa oraz mogli obejrzeć wystawę poświęconą "Żołnierzom Wyklętym".
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzony po raz drugi. Został ustanowiony przez Sejm jako święto państwowe w ubiegłym roku 1 marca w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilku członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Tomasz Dziedzic/dj

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)