Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"IPN ma szanse przetrwać tylko pod warunkiem, że będzie instytucją neutralną"

0
Podziel się

Premier Donald Tusk ostrzegł, że IPN ma szanse przetrwać tylko pod warunkiem, że będzie instytucją ideologicznie i politycznie neutralną. Zaapelował do pracowników i historyków Instytutu Pamięci Narodowej, żeby "nie nadużywali środków publicznych, bo nie będą ich mogli w przyszłości używać". Premier nawiązał w ten sposób do ostatnich publikacji na temat Lecha Wałęsy.

bEiwDuqd

Lech Wałęsa napisał wczoraj na swoim blogu, że "zwróci wszystkie nagrody i tytuły i wreszcie wyjedzie z Polski". To reakcja byłego prezydenta na książkę historyka IPN Pawła Zyzaka "Lech Wałęsa. Idea i historia". Lech Wałęsa uważa to za kolejny - po książce Sławomira Cenckiewicza - bezkarny atak na jego życiorys.

Premier Donald Tusk podkreślił, że nie dziwi się, iż narastają coraz większe emocje wobec IPN-u. Dodał, że IPN nie jest po to, by oczerniać ani chwalić byłego prezydenta, tylko by neutralnie badać źródła historyczne.

Premier Donald Tusk zapewnił, że będzie wspierał Lecha Wałęsę w sytuacjach, gdy jest niesprawiedliwie oskarżany i podaje się w wątpliwość jego biografię. Szef rządu zaapelował do byłego prezydenta,, żeby nie podejmował żadnych decyzji o opuszczeniu kraju. Podkreślił, że były prezydent jest potrzebny w Polsce. "Lech Wałęsa pozostanie narodowym skarbem i bohaterem narodowej legendy" - zaznaczył.

bEiwDuqf

Paweł Zyzak w swojej książce "Lech Wałęsa. Idea i historia", napisał między innymi, że były prezydent miał nieślubne dziecko i był agentem SB.

bEiwDuqG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)