Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN odznaczył opozycjonistów

0
Podziel się:

IPN - odznaczenia - opozycjoniści

Artyści, anarchiści i opozycjoniści uhonorowani za walkę z komunistycznym systemem. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Łukasz Kamiński wręczył w imieniu prezydenta dwa Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz 17 Krzyży Wolności i Solidarności osobom, które działały w różnych, najczęściej młodzieżowych, organizacjach antykomunistycznej opozycji.
Doktor Łukasz Kamiński podczas uroczystości przypominał niezwykłe zaangażowanie środowisk walczących z komuną. Jak mówił niezależnie od dzielących i różnic i sporów, która droga do niepodległości jest najlepsza, każdy z dziś nagrodzonych dołożył cząstkę, postawił krok na tej drodze do wolności.
Jeden z wyróżnionych: poeta, artysta, performer, Paweł "Konjo" Konnak, członek między innymi Formacji Tranzytoryjnej "TOTART" podkreślał, że walka z komuną była czymś naturalnym. Lata komunizmu to czas wielkiej pustki i nieszczęścia, a artyści mieli wtedy za zadanie wprowadzić to tamtej rzeczywistości "pierwiastki" ciepła, humanitaryzmu i humanizmu.
Artysta przypominał, że artyści w PRL-u często w swojej walce z komuną posługiwali się humorem, który miał niezwykłą siłę. Przypominał, że podczas akcji "TOTARTU" czy Pomarańczowej Alternatywy, kiedy na przykład milicjanci musieli rozprawić się z tysiącem "krasnoludków" funkcjonariusze stawali się swoją karykaturą. Po pewnym czasie - tłumaczy Konnak - komuniści zaczęli bać się tych absurdalnych happeningów tak samo jak poważnych demonstracji, ponieważ nie rozumieli akcji artystów.
Z kolei Michał Kacprzak, działacz między innymi Stowarzyszenia Młodzieży Antykomunistycznej "SMAK" oraz Federacji Młodzieży Walczącej podkreślał, że ówczesna aktywność była walką o podstawowe prawa.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 roku dla uhonorowania osób, które w latach 1956-89 "mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami, zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL". Z wnioskiem o odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności występuje do prezydenta prezes IPN z inicjatywy własnej lub organizacji społecznych i zawodowych.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)