Notowania

iran
04.05.2009 19:43

Iran: Amerykańska dziennikarka prowadzi głodówkę w więzieniu

Amerykańska dziennikarka, skazana przez irański sąd na 8 lat więzienia za rzekome szpiegostwo, trafiła do szpitala. Poinformowała o tym organizacja "Reporterzy bez Granic". Roxana Saberi od tygodnia prowadzi głodówkę. Teheran zapowiedział kilka dni temu, że odwołanie od wyroku sądu zostanie rozpatrzone "uczciwie i humanitarnie".      

Podziel się
Dodaj komentarz

Roxana Saberi przez tydzień odmawiała jedzenia, potem zrezygniwała też z picia. Trafiła wówczas do szpitala. Po jednym dniu pobytu w nim, zgodziła się pić, ale tylko słodzoną wodę.

31-letnia dziennikarka ma podwóje irańsko-amerykańskie obywatelstwo. Przez 6 lat pracowała w Iranie dla zachodnich mediów, ale przez ostatnie miesiące nie miała ważnej akredytacji prasowej. Wówczas została oskarżona o szpiegostwo i skazana na 8 lat więzienia. Stany Zjednoczone oświadczyły, że są "rozczarowane wyrokiem" i zapowiedziały, że zrobią wszystko, aby doprowadzić do uwolnienia Roxany Saberi.

Wcześniej Teheran wezwał Stany Zjednoczone, aby respektowały prawo obowiązujące w Iranie.

Amerykanie zerwali stosunki dyplomatyczne z Iranem 20 lat temu. Adminstracja Baracka Obamy dąży do poprawienia relacji. Zdaniem ekspertów skazanie dziennikarki może tym wysiłkom zaszkodzić.

Tagi: iran, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz