Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael-AP-raport ONZ

0
Podziel się

Izrael odrzucił ONZ-towski raport zarzucający mu zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Hamas, który jest oskarżany o to samo, nie wypowiedział się na temat dokumentu. Wczoraj minął trzymiesięczny termin wyznaczony przez ONZ obu stronom konfliktu na odpowiedź. Jeśli Izrael i Hamas nie przeprowadzą niezależnych śledztw, tak jak tego żądają Narody Zjednoczone, to grozi im proces przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

bEgdBPit

Izrael uznał raport za fałszywy i nieodpowiedzialny. Według ministra obrony Ehuda Baraka dokument wypacza rzeczywistość i pokazuje, że izraelska armia z moralnego punktu widzenia niczym nie różni sie od innych. W odpowiedzi na raport Izrael przedstawił wyniki wewnętrznego dochodzenia, wyjaśnił przyczyny rozpoczęcia ofensywy w Strefie i trudności walki z Hamasem, który do swoich operacji miał wykorzystywać obiekty cywilne. Rząd premiera Benjamina Netanjahu ostateczną decyzję dotyczącą spełnienia żądań ONZ i rozpoczęcia niezależnego śledztwa ma podjąć w przysżłym tygodniu.

Dochodzenie w sprawie zbrodni popełnionych przez Hamas zamierzają natomiast rozpocząć władze Autonomii Palestyńskiej, o czym poinformowały sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych. Hamas natomiast na razie nie odpowiedział na raport ONZ.

Ban Ki Monn ma teraz tydzień na przestudiowanie otrzymanych odpowiedzi. Swoje stanowiko w tej sprawie przedstawi w najbliższy piątek.

bEgdBPiW
raport
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)