Notowania

gaz
08.06.2010 08:37

Izrael-konwój dla Gazy-śledztwo

Izrael jeszcze w tym tygodniu podejmie decyzję w sprawie śledztwa mającego wyjaśnić co zdarzyło się na statku płynącym z pomocą do objętej blokadą Strefy Gazy. W trakcie zatrzymywania statku przez izraelskich żołnierzy, zginęło 9-ciu obcokrajowców a 48 zostało rannych. Na przeprowadzenie dochodzenia naciska Zachód oraz ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon zaproponował, aby śledztwo przeprowadziła międzynarodowa komisja składająca się z przedstawicieli Izraela, Turcji i Stanów Zjednoczonych. Jej pracami kierować miałby były premier Nowej Zelandii, który specjalizuje się w prawie morskim. Rząd Benjamina Netanjahu pomysł odrzucił i najwyraźniej skłania się ku propozycji Waszyngtonu. Zakłada ona, że śledztwo przeprowadzą Izraelczycy pod okiem amerykańskich obserwatorów.

Wicepremier Silwan Szalom poinformował, że w tym tygodniu zostanie podjęta decyzja o przyszłości śledztwa. Gabinet Netanjahu konsultuje się w tej sprawie z ONZ-tem i Waszyngtonem. Według źródeł rządowych premier przygotowuje listę ekspertów od prawa międzynarodowego i morskiego. Cześć z nich już zapowiedziała, że zgodzi się na pracę w zespole mającym pełną swobodę działania i możliwość przesłuchania świadków. Ministrowie zdecydowali bowiem, że komisja nie będzie miała kontaktu z żołnierzami i otrzyma do dyspozycji wyłącznie raport ze śledztwa armii.

Tagi: gaz, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz