Notowania

izrael
04.06.2009 19:15

Izrael: reakcje po przemówieniu Baracka Obamy

W izraelskich kręgach rządowych wystąpienie Baracka Obamy w Kairze zostało przyjęte z wyraźnym uczuciem ulgi. Natomiast niezwykle krytycznie wypowiadają się o nim radykalni osadnicy z Zachodniego Brzegu, oskarżający Obamę o "chęć  przypodobania się  Palestyńczykom".

Podziel się
Dodaj komentarz

Źródła rządowe w Jerozolimie podkreślają, że po raz pierwszy przywódca świata zachodniego, w przesłaniu do wszystkich krajów muzułmańskich, potępił próby kwestionowania Holokaustu i propagowanie stereotypów antysemickich. W otoczeniu premiera Netanjahu panuje przekonanie, że będzie można złagodzić rozbieżności z administracją Obawy w kwestii zamrożenia osadnictwa na Zachodnim Brzegu.

W odmiennych barwach widzą sytuację osadnicy, którzy przygotowują się do masowej akcji protestacyjnej. Już w najbliższym czasie dojść może do gwałtownych demonstracji, jeśli rząd przystąpi do likwidacji 22 nielegalnych tzw. punktów osiedleńczych na Zachodnim Brzegu. Osadnicy chcą też zabiegać o poparcie swych racji przez wpływowe lobby żydowskie w USA i sympatyzujących z Izraelem członków Kongresu.

Tagi: izrael, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz