Notowania

izrael
31.05.2010 08:20

Izrael w obronie pokazuje film z ataku na konwój

Izraelscy komandosi zatrzymali statki z pomocą. Są zabici i ranni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/IDF SPOKESMANS OFFICE)

aktualizacja 18:45

*Palestyński Hamas wezwał Arabów do powstania przeciwko Izraelowi, po ataku jego sił na konwój statków z pomocą dla Strefy Gazy. Ostrzeżenie wobec Izraela wystosowała także Turcja, pod której banderą płynął jeden ze statków. Izrael broni sie pokazując nagranie z ataku. *

Na zdjęciu statek organizacji Free Gaza Movement płynący do Strefy Gazy ze wsparciem dla Palestyńczyków

Konwój o świcie wypłynął z Cypru. Media podały, że izraelskie okręty wojenne otoczyły wszystkie statki. Komandosi weszli na pokład tureckiej jednostki, którą płynęło około 600 osób - zagraniczni aktywiści i politycy kilku krajów. Wieźli dziesięć tysięcy ton pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków w Strefie Gazy. Miał to być także protest przeciwko ponad 3-letniej izraelskiej blokadzie granic Gazy.

Izraelska marynarka wojenna otoczyła wszystkie statki konwoju, a następnie dokonała abordażu, napotykając ostry opór ze strony propalestyńskich działaczy. Jak poinformowała izraelska armia w oświadczeniu, komandosi zostali ostrzelani i zaatakowani nożami. W wyniku tego co najmniej czterech żołnierzy zostało rannych.

W starciu izraelskich żołnierzy z pasażerami statku zginęło od 14 do 16 osób - poinformowała telewizja Channel 10 na swojej stronie internetowej. Niektóre źródła informują o nawet 20 zabitych.

Izrael broni się twierdząc, że to jego żołnierze zostali zaatakowani przez marynarzy.

Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło działanie Izraela i podkreśliło, że może one prowadzić do _ nieodwracalnych następstw we wzajemnych stosunkach _.

Zobacz relację telewizji CNN:

Według informacji jednej ze stacji telewizyjnych, do starcia między aktywistami a izraelską marynarką doszło, kiedy żołnierze zostali zaatakowani po wejściu na pokład.

Tel Awiw zezwala na dostarczanie Arabom jedynie niewielkiej ilości pomocy humanitarnej, gdyż obawia się trafi ona w ręce rządzącego Strefą radykalnego Hamasu.

Świat potępia izraelską akcję

Unia Europejska domaga się śledztwa w sprawie izraelskiej akcji. Szefowa unijnej dyplomacji, Catherine Ashton, wyraziła swój żal w związku z zaistniałą sytuacją i licznymi ofiarami. Zapowiedziała również, że Wspólnota będzie domagać się gruntownego wyjaśnienia sprawy oraz wskazania winnych.

Atak sił izraelskich potępiła Liga Arabska oraz prezydent Autonomii Palestyńskiej i szef przeciwnego Hamasowi Al-Fatahu Mahmud Abbas. Abbas atak izraelskiej marynarki wojennej określił z kolei mianem _ masakry _.

Francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner potępił izraelski atak i zażądał natychmiastowego śledztwa w sprawie tego incydentu._ _

_ - Jestem głęboko zszokowany tragicznymi konsekwencjami izraelskiej operacji wojskowej przeciwko Pokojowej Flotylli na rzecz Gazy _ - napisał Kouchner w oświadczeniu. - _ Nic nie może usprawiedliwić użycia takiej przemocy, jak w tym wypadku, którą surowo potępiamy. Okoliczności tego dramatu muszą być dokładnie wyjaśnione i domagamy się wszczęcia śledztwa _.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun potępił zabicie przez izraelskich komandosów uczestników międzynarodowego konwoju. Szef ONZ powiedział, że jest zaszokowany atakiem.

*Fala protestów w Turcji, spotkanie unijnych ambasadorów *

Izraelskie działanie wywołało gwałtowne protesty w Turcji, pod której banderą płynął największy ze statków. Kilkaset osób próbowało szturmować izraelski konsulat w Istambule.

Później liczący około 10 tysięcy osób tłum przeszedł spod konsulatu do głównego placu w mieście, wykrzykując hasła potępiające atak.

W Brukseli tymczasem, jak podaje Komisja Europejska, na specjalnym spotkaniu zbiorą się ambasadorowie Unii Europejskiej. Mają omówić sprawę ataku izraelskich komandosów.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Liczba Arabów i Żydów zrówna się za 5 lat ]( http://news.money.pl/artykul/liczba;arabow;i;zydow;zrowna;sie;za;5;lat,91,0,619611.html )
* [ Hamas: Egipt wpuścił **gaz** do tuneli w **Strefie** **Gazy** ]( http://news.money.pl/artykul/hamas;egipt;wpuscil;gaz;do;tuneli;w;strefie;gazy,145,0,615313.html )
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz