Notowania

izrael
09.05.2013 11:25

Izrael wybuduje osiedle na Zachodnim Brzegu

Sprawa żydowskiego osadnictwa na na terenach palestyńskich to jeden z najważniejszych punktów spornych między Izraelem a Palestyńczykami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Władze Izraela wydały pozwolenie na budowę prawie 300 nowych domów na terenach palestyńskich. Osiedle ma powstać w Beit El na Zachodnim Brzegu, w pobliżu uważanego za polityczną stolicę Palestyny miasta Ramallah. O decyzji poinformowali przedstawiciele wojskowej izraelskiej administracji.

Według źródeł izraelskich, decyzja taka miała zapaść jeszcze w połowie ubiegłego roku. W ostatnich dniach radio wojskowe, a także aktywiści informowali, iż premier Izraela wydał niedawno nieformalną decyzję o czasowym wstrzymaniu osadnictwa, by umożliwić Amerykanom doprowadzenie do wznowienia negocjacji pokojowych.

Sprawa żydowskiego osadnictwa na na terenach palestyńskich to jeden z najważniejszych punktów spornych między Izraelem a Palestyńczykami. Właśnie osadnictwo stało się powodem zawieszenia rozmów pokojowych przed trzema laty.

W świetle prawa międzynarodowego budowa żydowskich osiedli na terenach palestyńskich jest nielegalna. Ocenia się, że na Zachodnim Brzegu jest obecnie około 300 izraelskich osiedli, w których mieszka pół miliona osób.

Czytaj więcej o sytuacji w regionie w Money.pl
To pierwsze takie zabójstwo od... Palestyńczyk zabił nożem lub, według innych źródeł, zastrzelił dzisiaj rano izraelskiego osadnika na południe od Nablusu, na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Izrael zbadał Palestyńczyków. Nie chcą... Gdyby dziś odbyły się wybory parlamentarne na terytoriach palestyńskich, wygrałby je Fatah.
Izrael znów zatrzymał palestyńskiego więźnia zwolnionego po głodówce Armia izraelska zatrzymała dzisiaj Palestyńczyka Thaera Halahleha, który w czerwcu zeszłego roku został wypuszczony z więzienia po 76-dniowej głodówce.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz