Notowania

izrael
01.10.2009 12:40

Izrael wypuszcza 20 kobiet. W zamian za film o Szalicie

Pierwsza opuściła więzienia skazana za zabójstwo 15-letnia Bara'a el-Malki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Izrael wypuścił z więzienia pierwszą Palestynkę w zamian za informację od Hamasu na temat porwanego ponad trzy lata temu żołnierza. *

Hamas ma przekazać film wideo potwierdzający, że Gilad Szalit żyje. Do tego czasu Izrael zwolni 19 pozostałych kobiet, które należą do Hamasu, Fatahu i Islamskiego Dzihadu. W ciągu trzech lat Hamas tylko dwa razy przekazał informacje na temat żołnierza. Nie dopuszczał do niego rodziny i Czerwonego Krzyża.

Jako pierwsza więzienie opuściła, skazana za zabójstwo, 15-letnia Bara'a el-Malki. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin do swoich domów na Zachodnim Brzegu wrócą pozostałe kobiety. Izraelczycy z kolei otrzymają od Hamasu minutowy film wideo. Według niemieckiego negocjatora, który razem z Egiptem pośredniczy w rozmowach, nagranie potwierdza, że Gilad Szalit żyje i jest w dobrej formie.

Izrael i Hamas liczą na to, że wymiana pomoże w zakończeniu negocjacji, choć obie strony przyznają, że będą one długie i ciężkie. Egipt przez wiele miesięcy bezskutecznie próbował doprowadzić do uwolnienia żołnierza.

Hamas zapowiedział, że zrobi to jeśli Izrael zwolni z więzień około 1000 Palestyńczyków. Tel Aviv się na to nie godził. Przełom w negocjacjach nastąpił po tym, jak palestyńscy bojownicy dostarczyli Giladowi Szalitowi Księgę Psalmów od rabina Ovadi Yosefa. Izrael zgodził się wówczas na wymianę 20 więźniów na informację o kapralu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Gilad Szalit ma się dobrze? Mubarak daje nadzieję ]( http://news.money.pl/artykul/gilad;szalit;ma;sie;dobrze;mubarak;daje;nadzieje,198,0,488902.html )
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz