Notowania

gaza
18.01.2009 08:32

Izrael zawiesił broń. Hamas strzela dalej

Tel Awiw w nocy przerwał operację. Rano Hamas ostrzelał miasto Serdot.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Na południowy Izrael spadły rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy. Według izraelskiej policji, pięć pocisków spadło na miasto Sderot. To pierwszy taki atak od czasu ogłoszenia przez Izrael jednostronnego zawieszenia broni.

Niedługo wcześniej w Strefie Gazy doszło do wymiany ognia pomiędzy żołnierzami Izraela i palestyńskimi terrorystami. Informację potwierdziły zarówno źródła izraelskie, jak i Hamas. Na razie nieznane są bliższe szczegóły starcia.

Izrael wstrzymał ofensywę o godzinie 1 nad ranem naszego czasu. Premier Ehud Olmert poinformował jednocześnie, że Tel-Awiw osiągnął wszystkie zakładane cele operacji.

Izrael zastrzegł, że wstrzymuje ofensywę, ale armia pozostanie na terenie Strefy Gazy i będzie odpowiadać na ostrzał Hamasu. _ - Jeśli nasi wrogowie zdecydują się na atak to armia na niego odpowie _ - mówił premier Ehud Olmert po głosowaniu Gabinetu Bezpieczeństwa, który podjął decyzję o wstrzymaniu walk.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Europejskie okręty gotowe do akcji w Strefie Gazy ]( http://news.money.pl/artykul/europejskie;okrety;gotowe;do;akcji;w;strefie;gazy,193,0,419009.html )**
* **[ Izrael walczy w sieci ]( http://manager.money.pl/news/artykul/izrael;walczy;w;sieci,78,0,418382.html ) **

Tel-Awiv ogłosił jednostronne zawieszenie broni zamiast podpisywać z Hamasem rozejm. Dzięki temu nadal utrzyma blokadę Strefy Gazy. W powstrzymywaniu przemytu broni będą Izraelowi pomagać Amerykanie. Udzielą mu wsparcia wywiadowczego, logistycznego i technicznego.

Izraelska armia przez trzy tygodnie ostrzeliwała Strefę Gazy z lądu, powietrza i morza. Według palestyńskich służb medycznych zginęło ponad 1200 Palestyńczyków, a 5100 zostało rannych. Straty materialne wstępnie oszacowano na 476 milionów dolarów.

Hamas oświadczył jednak, że ze swojej strony nie ogłosi rozejmu, dopóki izraelscy żołnierze będą przebywać w Strefie Gazy. Według palestyńskich ekspertów, Hamas najpewniej będzie kontynuował ostrzał rakietowy cywilnych obiektów w Izraelu.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: gaza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz