Notowania

krzyż
16.07.2010 12:50

J.Kaczyński o krzyżu pod Pałacem Prezydenckim

Jarosław Kaczyński uważa, że krzyż upamiętaniający ofiary katatsrofy smoleńskiej można usunąć wówczas, gdy stanie tam pomnik tych ofiar. Lider PiS powiedział na konferencji prasowej, że ten kto uważa inaczej, popełnia "ciężkie moralne nadużycie" .

Podziel się
Dodaj komentarz

Kaczyński powiedział, że jeśli prezydent -elekt Bronisław Komorowski zdecyduje o przeniesieniu krzyża spod Pałacu Prezydenckiego, będzie wówczas jasne "kim jest i po której jest stronie". Dodał, że dobrą ilustracją jest w tym kontekście cytat dotyczący Jana Pawła II, na który powołał się Zbigniew Ziobro w liście otwartym do prezydenta - elekta. "Jeżeli pan Komorowski to odrzuca, to niech to jawnie powie. Niech ma odwagę powiedzieć, że jest po tej samej stronie co pan Napieralski, pan Zapatero i tym podobne " powiedział Kaczyński.

Zdaniem prezesa PiS, zachowanie polskiego rządu w tej sprawie jest "w najwyższym stopniu dziwne". Nie wykluczył , że działania gabinetu Donalda Tuska zostaną zaskarżone do Trybunału Stanu. Dopytywany o to kiedy to się stanie, prezes PiS odparł, że w "kolejnym sezonie politycznym". Jak wyjaśniał, w tej kadencji taki wniosek nie miałby szans, a sprawa zostałaby "zamknięta na przyszłość".

Jak podkreślił Kaczyński, była podstawa do przejęcie od Rosjan śledztwa w sprawie katastrofy . Prezes Kaczyński zapowiada kolejne konferencje i "białe księgi w skali Europy", w sprawie katastrofy smoleńskiej. Biała księga będzie dotyczyć - mówił - zaniedbań rządu w tej sprawie. Jak podkreślił, jego partia chce przedstawić opinii publicznej okoliczności katastrofy oraz to, jak doszło do tego, że prezydent Kaczyński poleciał akurat 10. kwietnia.

Prezes PiS zaprzeczył, by podnoszenie przez niego ostatnio tematu katastrofy, było nową strategią. Kaczyński powiedział , że takie zachowanie podyktował mu imperatyw moralny. Jak wyjaśniał, każdy uczciwy człowiek zachowałby się tak jak on, gdyby w katastrofie zginęli jego brat, bratowa i przyjaciele.

W liście w którym Ziobro apeluje , by nie przenosić krzyża spod Pałacu , powołuje się na słowa papieża i cytuje :

"Brońcie krzyża(...).Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie".

Tagi: krzyż, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz