Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak uchronić się przed zatruciem czadem?

0
Podziel się:

Podczas zimowych mrozów wzrasta ryzyko zatrucia czadem. Strażacy i kominiarze przypominają o sprawdzaniu przewodów kominowych oraz wietrzeniu kuchni i łazienek.

Dariusz Mroczek, mistrz kominiarski z Warszawy ostrzega, że tlenek węgla to "cichy morderca" - gaz bez zapachu, który niepostrzeżenie usypia swoje ofiary. Osoba zatruta czadem stopniowo traci przytomność, więc sama nie może wyjść z niebezpiecznego pomieszczenia i po pewnym czasie się dusi - tłumaczy Mroczek.

Kominiarz podkreśla, że przed tragedią mogą nas uchronić dobrze działająca wentylacja, kratki wentylacyjne w drzwiach łazienki i specjalne wykrywacze tlenku węgla, które warto zamontować w mieszkaniu.

Dariusz Mroczek dodaje, że zgodnie z prawem drożność kominów i przewodów wentylacyjnych musi być kontrolowana co najmniej raz w roku, a za zlecenie takiej kontroli odpowiedzialny jest administrator budynku.

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje kiedy gaz, węgiel albo inne paliwo spalają się w zbyt małej ilości tlenu, na przykład kiedy w źle wentylowanej łazience używany jest piecyk gazowy. Tlenek węgla jest silnie trujący, bo łączy się z hemoglobiną i uniemożliwia czerwonym krwinkom transport tlenu po organizmie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)