Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jan Palach to symbol walki o wolność

0
Podziel się:

Jan Palach jest symbolem walki o wolność - zapewniają Czesi. 45 lat temu, 16 stycznia 1969 roku student wydziału filozofii Uniwersytetu imienia Jana Karola, dokonał aktu samospalenia w centrum Pragi.
Był to dramatyczny protest przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Dziś Czesi obchodzą Dzień Pamięci Jana Palacha.
Zastępca ambasadora Czech w Polsce Martin Svarovsky zapewnia, że poświęcenie młodego studenta jest traktowany przez Czechów z wielkim szacunkiem, ponieważ był to akt przypominający, że istnieją wartości dla których warto walczyć. Zdaniem Martina Svarovskyego, większość Czechów uważa, że był to niezwykły akt odwagi.
Jan Kriwosz I sekretarz ambasady Czech w Polsce podkreśla, że Jan Palach jest symbolem bezkompromisowej postawy wobec zniewolenia. To postać, która dała dowód na to, że istnieją wartości, w imię których można ponieść największą ofiarę i są sprawy na, które nie można pozwalać.
Jan Kriwosz przypomina, że pamięć o heroizmie Jana Palach w 1989 roku zainspirowała Czechów do wkroczenia na drogę walki o wolność.
Martin Svarovsky podkreśla, że przy okazji dnia pamięci o Janie Palachu Czesi chcą oddać hołd wszystkim, którzy stanęli w obronie wolności Czechosłowacji. Dziś, zapewnia zastępca ambasadora Czech, pamiętamy o polskim bohaterze Ryszardzie Siwcu, który dokonał samospalenia w Warszawie w 1968 roku, i o tych, którzy w akcie wielkiej odwagi protestowali przeciwko okupacji Czechosłowacji na Placu Czerwonym w Moskwie.
Po aksamitnej rewolucji w 1989 roku, w miejscu, w którym upadł Palach przy Muzeum Narodowym, postawiono pomnik, przedstawiający brązowy krzyż, częściowo wmurowany w bruk. W 1991 roku Palach został pośmiertnie odznaczony najwyższym czeskim odznaczeniem - Orderem Tomasza Masaryka. Jego nazwiskiem nazwano odkrytą w 1969 roku asteroidę - 1834 Palach.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)