Notowania

nato
15.07.2010 19:11

Janukowycz nie chce do NATO

      Prezydent Wiktor Janukowycz podpisał ustawę o zasadach polityki wewnętrznej i zewnętrznej wykluczającą wejście Ukrainy do NATO. Tymczasem ugrupowanie władzy Partia Regionów zaczęła mówić o ściślejsze współpracy z kontrolowaną przez Rosję Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).
      Zmiany w ustawie o zasadach polityki wewnętrznej i zewnętrznej zaproponował Wiktor Janukowycz. Wykreślono z jej poprzednio obowiązującej wersji z 2003 roku punkt o członkostwie w NATO. W nowelizacji znalazł się jednak zapis o udziale Ukrainy w "ogólnoeuropejskich i regionalnych systemach bezpieczeństwa".
      Tymczasem przedstawiciele rządzącej Partii Regionów coraz częściej mówią o ściślejszej współpracy z Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Kierowniczą rolę pełni w niej Rosja, a w jej skład wchodzą też Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgizja, Tadżykistan i Uzbekistan. W zasadach działania ODKB zapisano między innymi, że agresja na którekolwiek z państw układu będzie potraktowane jako atak na całą organizację. Doradca prezydenta Ołeksandr Kuźmuk twierdzi, że Ukraina powinna ściślej z nią współpracować, miedzy innymi dołączyć się do budowanego przez nią systemu obrony przeciwrakietowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
Tagi: nato, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz