Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Japończycy uczą się reagować na trzęsienia ziemi

0
Podziel się:

W narodowych ćwiczeniach udział wzięło wczoraj ponad milion osób. Jest to symulacja wstrząsów, które nawiedziły Japonię po tragicznym tsunami w 2011 roku.

Na zdj. skutki zeszłorocznego trzęsienia ziemi w Japonii
Na zdj. skutki zeszłorocznego trzęsienia ziemi w Japonii (Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Narodowe manewry przypadły w rocznicę trzęsienia ziemi z 1 września 1923 roku. Wstrząsy zniszczyły wówczas niemal całą Jokoshimę i 2/3 Tokio. Zginęło wówczas prawie 150 tysięcy ludzi. Od 1960 roku w Japonii pierwszego września obchodzony jest Narodowy Dzień Zapobiegania Katastrofom.

Przy okazji tegorocznych obchodów, Japończycy w środkowej i zachodniej części kraju uczą się, jak reagować na wypadek zagrożenia. To w tych rejonach najczęściej dochodzi do wstrząsów. Według japońskich naukowców, w ciągu kolejnych 30 lat może tam dojść do bardzo silnego trzęsienia ziemi. Wstrząsy o sile 9,1 stopni w skali Richtera, zagrażałyby życiu ponad 320 tysięcy ludzi.

Premier Japonii Shinzo Abe wraz z ministrami odbyli symulowane posiedzenie nadzwyczajne. Według japońskiej agencji Kyodo, w ćwiczeniach które odbywają się w różnych częściach kraju, udział weźmie nawet 1 milion 300 tysięcy osób. Japonia jest bardzo aktywnym sejsmicznie obszarem. Obywatele tego kraju od najmłodszych lat uczą się, jak postępować na wypadek wstrząsów.

Czytaj więcej w Money.pl
Silne trzęsienie ziemi w Chinach. Są ofiary Trzęsienie ziemi o sile 5,8 w skali Richtera nawiedziło odległy rejon w południowo-zachodnich Chinach niedaleko malowniczego regionu turystycznego Shangri-La.
Trzęsienie ziemi w Japonii. Będzie tsunami? Trzęsienie ziemi nastąpiło o godz. 12.29 (5.29 czasu polskiego). Wstrząsy odczuwalne były również w prefekturach Fukushima i Iwate.
Skażona woda z Fukushimy dotrze do oceanu? Poziom skażonych, radioaktywnych wód gruntowych wokół zniszczonej w 2011 r. przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima I przekroczył specjalną barierę ochronną.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)