Notowania

wiadomości
28.03.2011 14:32

Japonia-Fukushima-radioaktywny jod

W japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima, w zbiorniku wodnym przy reaktorze numer dwa, stężenie substancji radioaktywnych jest 100 tysięcy razy wyższe niż zwykle. Poinformowała o tym agencja Kyodo News powołując się na operatora elektrowni Tokyo Electric Power.

Podziel się
Dodaj komentarz

W siłowni trwa operacja oczyszczania wody. Ma to umożliwić przeprowadzenie operacji przywrócenia do pracy systemów chłodzących.
Podczas konferencji prasowej szef Sekretariatu Rady Ministrów Yukio Edano poinformował, że wodę skażoną na taką skalę odkryto w piwnicy budynku, gdzie znajduje się turbina drugiego reaktora.
Japońska komisja do spraw bezpieczeństwa jądrowego ostrzegła premiera, że zbiornik z wysoko radioaktywną wodą w reaktorze może przeciekać. Eksperci obawiają się, że skażona woda może wydostać się poza budynki elektrowni i dotrzeć do morza.
Wcześniej operator siłowni wykrył radioaktywny jod w wodzie 30 metrów od reaktorów numer 5 i 6. Jod przekraczał 1150 razy dopuszczalny poziom radioaktywności.
Tymczasem władze Korei Południowej wykryły u swych wybrzeży niewielkie ilości radioaktywnego ksenonu, prawdopodobnie pochodzącego z elektrowni w Fukushimie. Według władz, nie zagraża on życiu ani zdrowiu.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz