Notowania

wiadomości
13.03.2011 08:52

Japonia - reaktor - problemy

Japońskie władze poinformowały, że istnieje ryzyko kolejnej, drugiej eksplozji w elektrowni atomowej w Fukuszimie. Zapewnili jednocześnie, że sam reaktor taki wybuch przetrwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Chcąc zapobiec eksplozji, japońscy inżynierowie usiłują obniżyć ciśnienie w reaktorze 3. Wczoraj po trzęsieniu i tsunami doszło do eksplozji w reaktorze 1.
Japońscy eksperci mówią, że reaktor 3 stracił system chłodzenia i przegrzewa się. Rzecznik rządu Yukio Edano sugeruje, że mogło tam dojść do stopienia się rdzeni. Potencjalnie jest to groźniejsze, niż podobna sytuacja w reaktorze 1, bo w reaktor trzecim stosuje się jako paliwo i uran i pluton.
Inżynierowie pompują teraz morską wodę, która chłodzi urządzenia; jednocześnie w sposób kontrolowany wypuszczają parę wodną, która gromadzi się wewnątrz elektrowni. Taka metoda jest nowatorskim rozwiązaniem, co zdaniem obserwatorów świadczy o powadze sytuacji.
Japońscy specjaliści podkreślają jednak, że chłodzenie reaktora morską wodą pozwoli uniknąć poważniejszej katastrofy. Zdaniem analityków elektrownie atomowe w Japonii są wyjątkowo bezpieczne, jednak ostatnie trzęsienie ziemi było najsilniejszym w historii tego kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz