Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia: zgoda na przeniesienie bazy USA

0
Podziel się
bEqEFjIl

Japońskie władze zatwierdziły przeniesienie amerykańskiej bazy wojskowej z miasta na wybrzeże wyspy Okinawa. 17 lat temu Stany Zjednoczone i Japonia porozumiały się co do zmiany miejsca bazy lotniczej amerykańskiej piechoty morskiej (US Marines' Futenma Air Station) z gęsto zaludnionego miasta Ginowan na wybrzeże wyspy. Przez lata nie mogło dojść jednak do realizacji umowy ze względu na duży opór mieszkańców Okinawy, którzy domagali się, by amerykańskie wojska w ogóle opuściły wyspę.
Ostateczne zatwierdzenie przeniesienia bazy jest komentowane jako gest władz w Tokio w stronę Waszyngtonu, który ma złagodzić krytykę USA wobec premiera Japonii Shinzo Abe po jego wizycie w kontrowersyjnej świątyni Yasakuni.
Gubernator Okinawy Hirokazu Nakaima oświadczył, że najważniejsze jest, by jak najszybciej przenieść bazę wojskową z centrum miasta, gdzie znajduje się obecnie. Zapowiedział, że cała operacja zostanie zrealizowana w ciągu pięciu lat. Premier Shinzo Abe pochwalił gubernatora za "odważną decyzję". Wywołała ona jednak gniew mieszkańców Okinawy, którzy pod siedzibą lokalnych władz zorganizowali protest. Popierają ich także obrońcy środowiska, według których utworzenie bazy wojskowej na wybrzeżu może doprowadzić do zniszczenia raf koralowych.

IAR

bEqEFjIO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)