Notowania

wiadomości
12.04.2013 17:53

Jeden procent - organizacje społeczne powinny dbać o wiarygodność

Podziel się
Dodaj komentarz

"W czynieniu dobra trzeba być dobrym". Organizacjom zbierającym jeden procent podatku przypomina o tym Jakub Wygnański z Rady Działalności Pożytku Publicznego. Socjolog i społecznik zaznacza, że - po aferach związanych z wiarygodnością fundacji Maciuś i Kid.Protect - organizacje powinny stawiać na budowanie zaufania i dobrze rozumiany profesjonalizm "Robienie dobra wymaga wielu twardych umiejętności. Potrzebny jest jakiś kompas moralny ale i skuteczność . Taki profesjonalizm cenię i chciałbym, żeby było go w sektorze pozarządowym coraz więcej" powiedział Jakub Wygnański
Izabela Dembicka ze Stowarzyszenia Klon Jawor podkreśla, że organizacje pożytku publicznego, muszą na co dzień budować zaufanie Polaków - nie tylko w czasie apelowania o odpis z podatku, czyli w okresie tak zwanej "kampanii kwietniowej". Organizacje powinny rzetelnie informować podatników o tym co robią i swoją codzienną praca przekonywać, że są godne zaufania i przekazania pieniędzy z jednego procenta" - zaznacza specjalistka ze stowarzyszenia Klon-Jawor.
Jak podkreśla Izabela Dembicka - znakomita większość z prawie 8 tysięcy organizacji pożytku publicznego jest w pełni godna zaufania i rozlicza się z każdej przekazanej złotówki - co widać choćby w sprawozdaniach finansowych, które są publicznie dostępne w wykazach organizacji pożytku publicznego, prowadzonych przez ministerstwo pracy i polityki społecznej.
Izabela Dembicka podkreśla, że przekazanie jednego procenta podatku nie jest dobroczynnością, bo nie przekazujemy własnych pieniędzy lecz środki budżetowe, o których przeznaczeniu możemy sami zdecydować.
W tym roku po raz 10 przekazujemy jeden procent organizacjom pożytku publicznego. Początkowo - z powodu skomplikowanej procedury przekazywania jednego procenta wpływy do organizacji pożytku publicznego były niewielkie. W pierwszym roku było to 10 milionów złotych, w kolejnych 3 latach kwota wzrosła do 100 milionów. Po uproszczeniu przepisów, od 2008 roku zdecydowanie wzrosła liczba podatników przekazujących odsetek podatku, w ubiegłym roku było ich ponad 11 milionów, a do organizacji pożytku publicznego wpłynęło 457 mionów złotych.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz