Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fundacja
01.06.2008 13:10

Jerzy Hoffman w radzie fundacji odnawiającej zamek w Podhorcach

Renowacją zamku w Podhorcach na zachodniej Ukrainie zajmie się specjalnie powołana fundacja. Do jej rady weszli -między innymi- reżyser Jerzy Hoffman i znany ukraiński muzyk Oleh Skrypka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pierwszym zadaniem Fundacji jest przygotowanie projektu restauracji zamku. Ma tam powstać centrum muzealne, odnowione zostaną zajazd hetmański oraz kościół. Na miejscu zbudowany będzie też hotel. Obecnie budżet Fundacji wynosi jedynie 30 tysięcy hrywien, czyli 15 tysięcy złotych, a na realizację zamierzeń potrzeba 75 milionów Euro. Jednak, jak powiedział Polskiemu Radiu Wiktor Kusznirenko z Fundacji "Zamek w Podhorcach" już teraz zgłaszają się sponsorzy, którzy chcą wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Wśród nich, duże koncerny hutnicze i budowlane.

Zamek w Podhorcach został wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku na zlecenie Stanisława Koniecpolskiego. Po II wojnie światowej, gdy tereny wschodniej Polski weszły w skład radzieckiej Ukrainy, umieszczono tam szpital gruźliczy. Zamek, jeden z najładniejszych na zachodzie kraju, pozostaje także jednym z najbardziej zaniedbanych - jego wnętrza są prawie całkowicie zdewastowane.

Tagi: fundacja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz