Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Jeśli nie będziemy przypominać historii w jej rzeczywistym przebiegu i proporcjach, to inni zajmą się dostrajaniem faktów do własnych potrzeb"

0
Podziel się:

Uroczystości 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej powinny nie tylko przypominać o tragicznych wydarzeniach, ale i edukować - to główne założenie Komitetu Honorowego Obchodów 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W Teatrze Wielkim w Warszawie Komitet obchodów zainaugurował swoją działalność.

Podczas uroczystości list od prezydenta odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło. W liście tym Lech Kaczyński podkreślił między innymi, że jeśli nie będziemy przypominać historii w jej rzeczywistym przebiegu i proporcjach, to inni zajmą się dostrajaniem faktów do własnych potrzeb.

Uroczystości 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej połączone są z 20. rocznicą pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podkreślał, że nie można mówić o wydarzeniach z 1989 roku bez odniesienia się do roku 1939. Powiedział, że obchody 20-lecia muszą być szansą na okazanie wielkiej wdzięczności sile narodu i przywódcom, którzy potrafili wieść Polskę do beznadziejnego boju, ale także i odzyskać niepodległość.

Uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej będą trwały cały rok, nad ich przebiegiem ma czuwać Komitet Honorowy, na czele którego stanął profesor Władysław Bartoszewski. W skład Komitetu weszli byli żołnierze walczący o niepodległość w latach 1939 45 na różnych frontach świata oraz w strukturach wojskowych i cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego.

inne
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)