Notowania

rząd
18.09.2009 13:02

Kanclerz Niemiec zaprosiła szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej

Kanclerz Niemiec zaprosiła szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej na listopadowe obchody 20. rocznicy upadku muru berlińskiego. Angela Merkel poinformowała o tym podczas konferencji prasowej w Berlinie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że zaprosiła unijnych przywódców podczas wczorajszego szczytu w Brukseli. To pierwsza jasna wypowiedź ze strony niemieckich władz dotycząca udziału sąsiadów Niemiec, w tym Polski, w uroczystościach 9 listopada.

W opublikowanym na początku września wywiadzie dla tygodnika "Super Illu" Merkel zasugerowała, że zaprosiła do Berlina jedynie przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii, czyli krajów, z którymi Niemcy podpisały w 1990 roku otwierający drogę do zjednoczenia Traktat "Dwa plus cztery".

Po interwencji polskich dyplomatów władze w Berlinie zmieniły koncepcję obchodów, rozszerzając ją o przedstawicieli innych państw. W ubiegły weekend urząd kanclerski poinformował, że niemiecki rząd uwzględnia w przygotowaniach kraje sąsiadujące z Niemcami. Przeciwko ewentualnemu niezaproszeniu przedstawicieli Polski zaprotestowali także dawni opozycjoniści z NRD.

Tagi: rząd, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz