Notowania

polskie radio
24.12.2010 10:02

Kard.Nycz-Polskie Radio-życzenia

Metropolita warszawski życzy Polakom z okazji świąt Bożego Narodzenia wielu łask od narodzonego w Betlejem Chrystusa. Zachęca także do próby zdystansowania się do spraw bieżących oraz refleksji w ciszy na wymową narodzin Syna Bożego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Hierarcha wskazuje na nowy papieski dokument "O słowie Bożym". W wydanej niedawno adhortacji Benedykt XVI podkreśla między innymi, że Biblia jest w dalszym ciągu nie tylko żywym i aktualnym słowem, ale także podstawą w zmaganiu się z każdym problemem współczesnego świata.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową kardynał Kazimierz Nycz odniósł się także do wydarzeń w Polsce w mijającym roku. Przyznał, że wśród nich były zarówno wielkie i wspaniałe, jak i trudne.
"Jednym z ważniejszych - była beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki" - uważa metropolita warszawski dodając, że było to ważne wydarzenie nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale - co widać po rozwijającym się kulcie - także dla Kościoła powszechnego.
Właśnie z rodzinnej parafii księdza Jerzego Popiełuszki w Suchowoli Program 1 Polskiego Radia będzie dziś o północy transmitował Pasterkę.

Hierarcha przyznał, że także jego nominacja kardynalska jest - zwłaszcza dla metropolii warszawskiej - dużym wyróżnieniem. Po raz kolejny podkreślił jednak, że dla niego - jest to wezwanie do jeszcze większej służby Kościołowi w Polsce i Kościołowi powszechnemu. Jutro (25 grudnia o 11.00) odbędzie się uroczysty ingres kardynała do warszawskiej archikatedry.

Kardynał Kazimierz Nycz wskazuje również, że Polska przeżyła w mijającym roku także wiele dramatycznych wydarzeń, a jednym z nich była katastrofa pod Smoleńskiem, w której zginęli prezydent i 95 wybitnych Polaków.
"Każdy miał zanczący życiorys i do dzisiaj widać, jak bardzo nam tych ludzi brakuje" - mówi kardynał Nycz dodając, że jeszcze długo będzie ich brakować zarówno w życiu społecznym jak i - w szczególności - w życiu politycznym.

Metropolita warszawski przypomina również o Polakach, którzy ucierpieli podczas tegorocznej powodzi. Zwraca uwagę na jej - nieznaną dotąd - skalę i rozmiar zniszczeń, ale - jak dodaje - to kolejne bolesne wydarzenie, które pokazało, że jeszcze możemy wyzwolić w sobie solidarność. "Tak, jak przy katatstrofie smoleńskiej, wyzwoliła się w ludziach ogromna dobroć" - mówi hierarcha dodając, że "solidarność Polaków w takich momentach jest czymś pięknym, wspaniałym i godnym podkreslenia. "Trzeba by tylko życzyć sobie, żeby oba trwała także przy mniejszych problemach i była po prostu codziennością naszego życia" - dodaje metropolita warszawski.

Kardynał Kazimierz Nycz zachęca w nadchodzące święta zarówno do refleksji i modlitwy, jak i dziękowania Bogu za to, że potrafiliśmy być dość mocni i odpowiedzieć na tak wiele trudnych doświadczeń w naszym życiu.
Zwraca jednocześnie uwagę, że wszystkie ważne wydarzenia zarówno w życiu osobistym jak i w życiu narodu, wymagają - oprócz dialogu i rozwiązań politycznych - także dystansu, ciszy, spokoju i modlitwy. "Może wtedy bylibyśmy bardziej bliżej siebie jak byli ci, którzy spotkali się przy betelejemskim żłobie" - mówi metropolita warszawski.

Kardynał Kazimierz Nycz w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyraził także przekonanie, że przyszły rok przyniesie Polakom nowego błogosławionego. "Mam taką głęboką ufność i intuicję, że przyszły rok może być tym, na który czekamy" - mówi metropolita warszawski. "Modlimy się chyba naprawde głeboko i poważnie w tej intencji i wiemy, jak bardzo ten nowy błogosławiony papież Jan Paweł II - którego często nazywamy Wielkim - jak bardzo ten nowy błogosławiony byłby Kościołowi, światu i POlsce potrzebny" - mówi IAR kardynał Kazimierz Nycz.

Kardynał Kazimierz Nycz będzie sprawował Pasterkę w kościele pod wezwaniem Dzieciątka Jezus na warszawskim Żoliborzu, gdzie wieloletnim proboszczem był ksiądz Roman Indrzejczyk, który zginął w kastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Tagi: polskie radio, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz