Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katastrofa smoleńska: Co jest w raporcie Millera

0
Podziel się

Na sekundy przed tragedią piloci prezydenckiego TU-154 próbowali poderwać samolot przy użyciu przycisku automatycznego odejścia. Dlaczego nie zadziałał?

Katastrofa smoleńska: Co jest w raporcie Millera
(prezydent.pl/GFDL)
bDHHziUl

Na sekundy przed katastrofą piloci prezydenckiego TU-154 próbowali poderwać samolot przy użyciu przycisku automatycznego odejścia, tyle że wcześniej go nie aktywowali.

Dziennikarze _ Newsweeka _ dotarli do ustaleń komisji Jerzego Millera wyjaśniającej przyczyny katastrofy smoleńskiej.

- _ Dlatego samolot się roztrzaskał _- takie są według informacji _ Newsweeka _ ustalenia komisji. Andrzej Stankiewicz i Piotr Śmiłowicz w artykule _ Trzecia prawda o Smoleńsku _ piszą, że wedle raportu, piloci nacisnęli przycisk automatycznego odejścia _ uchod _, ale ten nie zareagował, bo nie był _ uzbrojony _.

bDHHziUn

Przycisk _ uchod _ powinien spowodować odejście samolotu na drugi krąg, czyli przerwanie lądowania. Jak piszą dziennikarze _ Newsweeka _, przycisk działa tylko na nowocześniejszych lotniskach, wyposażonych w system ILS. Chociaż lotnisko w Smoleńsku nie ma takiego systemu, to jak wynika z ustaleń komisji przycisk również tam mógłby zadziałać. Tyle, że trzeba go wcześniej aktywować przez naciśnięcie przycisków _ zachod _ i _ glis _, dzięki czemu samolot sam wyznacza sobie ścieżkę odejścia.

Problem w tym, że, jak pisze _ Newsweek _, piloci mogli nie wiedzieć o takiej procedurze. Jak wyjaśnia anonimowy członek komisji- rozmówca autorów artykułu, piloci mogliby się o tym dowiedzieć podczas szkoleń na symulatorach, ale niestety takich szkoleń nie mieli.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t132144.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/raport;millera;wiemy;dlaczego;trzeba;czekac;tak;dlugo,73,0,874057.html) Raport Millera. Wiemy dlaczego, trzeba czekać tak długo Jerzy Miller tłumaczył Jarosławowi Gowinowi długi czas oczekiwania na publikację raportu smoleńskiego. Poseł twierdzi, że nie ma tu drugiego dna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t151079.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/raport;millera;tusk;nie;bedzie;popedzal,36,0,873764.html) Raport Millera. Tusk nie będzie popędzał Donald Tusk uważa, że to członkowie komisji Millera decydują o terminie publikacji, a nie politycy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t80067.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/coraz;blizej;publikacji;raportu;millera,143,0,870287.html) Coraz bliżej publikacji raportu Millera Rzecznik rządu Paweł Graś mówi, że publikacja raportu o przyczynach katastrofy smoleńskiej to kwestia kilku tygodni tygodni. Opozycja krytykuje rząd za zwłokę.
bDHHziUO
KOMENTARZE
(0)