Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa w smoleńsku
17.06.2010 19:16

Katastrofa w Smoleńsku: Samolot był sprawny technicznie

Analiza eksploatacji polskiego Tu-154 została zakończona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Eksperci analizujący eksploatację prezydenckiego Tu-154 zakończyli pracę. Międzypaństwowy Komitet Lotniczy z siedzibą w Moskwie poinformował, że samolot był eksploatowany zgodnie z dokumentacją.

Komitet poinformował, że analiza wykazała brak zastrzeżeń co do pracy i stanu technicznego w procesie eksploatacji samolotu w okresie między ostatnim remontem i katastrofą lotniczą. Międzypaństwowy Komitet Lotniczy poinformował również, że wspólnie z polskimi specjalistami są kontynuowane badania nagrań rozmów z kabiny załogi, mające na celu uściślenie frazeologii i identyfikację głosów.

Dzisiejsza informacja Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego potwierdza wcześniejsze rosyjskie doniesienia, że samolot był sprawny technicznie, a wypadek mógł być wynikiem błędu człowieka. Takie doniesienia pojawiły się zaraz po katastrofie, jeszcze przed podjęciem śledztwa.

Polska dyplomacja prosi o dokumenty ze śledztwa

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział tymczasem, że resort wystosował notę dyplomatyczną do rosyjskiego MSZ, w której wyraził oczekiwanie, że dokumentacja dotycząca śledztwa ws. katastrofy pod Smoleńskiem będzie przekazywana stronie polskiej _ możliwie szybko . _

Pod koniec maja szef MSWiA, jednocześnie szef polskiej komisji badającej sprawę katastrofy, przywiózł z Rosji stenogram z rozmów załogi, przygotowany przez tamtejszych ekspertów, a także kopie nagrań z czarnych skrzynek samolotu, na podstawie których polscy specjaliści będę mogli przygotować własne odczyty. Stenogram z Rosji został upubliczniony.
_ - W ogólnej nocie, którą przekazaliśmy niedawno stronie rosyjskiej wzmiankowaliśmy, że oczekujemy, że dokumentacja odnosząca się do postępów śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej będzie przekazywana polskiej prokuraturze, organom śledczym możliwie szybko _ - powiedział Paszkowski.

Jak dodał, nota ta została przekazana w ostatnich dniach.W śledztwie prowadzonym przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia strona polska wystosowała do tej pory pięć wniosków o pomoc prawną.

Chodzi w nich m.in. o przekazanie dokumentów, dodatkowe oględziny miejsca katastrofy i przesłuchanie niektórych świadków w obecności polskiego prokuratora.

W ubiegłym tygodniu w Moskwie był szef MSWiA Jerzy Miller. Był z nim tam też naczelny prokurator wojskowy, który rozmawiał o przyśpieszeniu współpracy śledczych i przekazaniu Polsce dokumentów ze śledztwa.

Tagi: katastrofa w smoleńsku, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz