Notowania

wiadomości
24.07.2012 15:49

Katyń-książka-Piórkowska

Historia amerykańskich i brytyjskich oficerów, będących świadkami ekshumacji w Katyniu - to główny temat książki Krystyny Piórkowskiej pt. "Anglojęzyczni świadkowie Katynia. Najnowsze badania". Prezentacja publikacji odbyła się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Autorka Krystyna Piórkowska podkreśliła w rozmowie z IAR, że do tej pory trudno było zbadać ilu oficerów brytyjskich i amerykańskich było świadkami ekshumacji prowadzonych przez Niemców w Katyniu w 1943 roku. Piórkowska zaznaczyła, że anglojęzyczni świadkowie Katynia są znani głównie z raportu Komitetu Maddena, który w 1952 roku wskazał, że odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi Związek Radziecki.
W swojej książce Krystyna Piórkowska opisuje losy jeńców brytyjskich i amerykańskich, którzy, trafiając do niemieckiej niewoli, mieli stać się częścią propagandowej gry zbrodnią katyńską. Z publikacji dowiadujemy się także o powojennych staraniach byłych jeńców o utrwalenie wiedzy o mordzie katyńskim. Jeden z nich, podpułkownik John Van Vliet opublikował artykuł dotyczący zbrodni katyńskiej w czasopiśmie Argosy o nakładzie 2,5 miliona egzemplarzy.
Kierownik Muzeum Katyńskiego Sławomir Zygmunt Frątczak zaznaczył, że książka Krystyny Piórkowskiej porusza również wątek milczenia aliantów w sprawie odpowiedzialności Rosjan za zbrodnię katyńską.
Książka "Anglojęzyczni świadkowie Katynia. Najnowsze badania" została wydana przy współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Prace badawcze są zaprezentowane w dwujęzycznym (angielsko-polskim) wydaniu.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz