Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katyń - Strasburg - data wyroku

0
Podziel się:

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu 16 kwietnia ogłosi wyrok w sprawie skargi polskich krewnych ofiar NKWD przeciwko Rosji - poinformował pełnomocnik rodzin mecenas Ireneusz Kamiński. Sprawa dotyczy skargi złożonej w 2009 r. przez Witomiłę Wołk-Jezierską, córkę zamordowanego w Katyniu oficera artylerii Wincentego Wołka wraz z 12 innymi osobami.

Poza ich skargą, Trybunał rozpatruje skargę z 2007 r. złożoną przez Jerzego Janowca i Antoniego Trybowskiego, syna i wnuka oficerów, jeńców obozu w Starobielsku, rozstrzelanych w Charkowie.
Ireneusz Kamiński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Trybunał nadał tej sprawie wyjątkową rangę ponieważ wyrok ogłosi publicznie prezes Trybunału.
Krewni ofiar NKWD zarzucają władzom Rosji, że nie przeprowadziły one skutecznego postępowania wyjaśniającego zbrodnię katyńską. Sędziowie nie dokonali należytej kwalifikacji prawnej tej zbrodni, nie ustalili jej sprawców i nie wyciągnęli wobec nich konsekwencji. Ponadto rodziny ofiar zarzucają Rosji poniżające traktowanie poprzez negowanie zbrodni katyńskiej jako historycznego faktu w wyrokach rosyjskich sądów. Skarżący przed sądami rosyjskimi domagali się też prawnej rehabilitacji swych bliskich, odtajnienia wszystkich akt rosyjskiego śledztwa katyńskiego z lat 1990-2004 i samej decyzji o jego umorzeniu.
Mecenas Kamiński ma nadzieję, że Trybunał w Strasburgu przychyli się do wniosków rodzin skarżących i zobowiąże Rosjan do rozpoczęcia nowego śledztwa katyńskiego. Jako argument prawnik przedstawił sędziom przykład śledztwa, w którym Trybunał nakazał ponowne rozpoczęcie sprawy dotyczącej śmierci osób biorących udział w demonstracji poprzedzającej upadek reżimu Ceauşescu ( czyt.Czauczesku) w Rumuni. W tamtym przypadku Europejski Trybunał uznał, że z powodu dużej liczby ofiar - 200 osób, sprawę należy jeszcze raz zbadać. Mecens Kamiński dowodził, że skoro w przypadku Rumuni mówiono o 200 osobach w przypadku zbrodni katyńskiej mówimy o blisko 22 tysiącach.
W 2004 roku Rosja umorzyła śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej, prowadzone w latach 1990-2004 przez Główną Prokuraturę Wojskową. Dokumentację śledztwa, jak i postanowienie o jego umorzeniu, jednocześnie utajniono.
Z rozkazu biura politycznego oraz Stalina z 5 marca 1940 roku, funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 22 tysiące polskich jeńców, którzy trafili do sowieckiej niewoli po ataku Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)